Wyniki finansowe Nokii za 2 kwartał 2013 - widać światełko w tunelu

Nokia opublikowała właśnie wyniki finansowe za 2 kwartał 2013 roku. I okazuje się, że nie jest najgorzej - smartfony z linii Lumia zanotowały rekordowo wysoki wynik sprzedaży. Niestety, analitycy nie są pod wrażeniem dobrego kwartału fińskiej firmy.

Inwestorzy Nokii powinni być zadowoleni z zaprezentowanych właśnie wyników finansowych. Fińska firma w ostatnim kwartale zanotowała rekordowo wysoką sprzedaż smartfonów z linii Lumia, działających pod kontrolą Windows Phone. Okazuje się, że w sumie sprzedano ich 7,4 miliona sztuk. Dla porównania w pierwszym kwartale 2013 sprzedano 5,6 milionów sztuk. To ta dobra wiadomość; gorsza jest taka, że za dobry wynik odpowiadają głównie te tańsze modele smartfonów.

Nokia nie odnotowała jeszcze w tym kwartale zysku netto, ale zmniejszyła ogromną stratę, jaką zaprezentowała rok temu. W Q2 2012 strata wynosiła niemal 1,8 miliarda dolarów. Obecnie wynosi "zaledwie" 151 milionów dolarów. To spora poprawa. Pojawił się też w końcu zysk operacyjny w wysokości 397 milionów dolarów. Przychód wyniósł 7,4 mld dolarów.

Wyniki Nokii za 2 kwartał 2013 zdają się być optymistyczne. Linia smartfonów Lumia w końcu nabiera przyspieszenia. Na rynku są obecne urządzenia ze wszystkich pułapów cenowych, konsumenci mają więc w czym wybierać. Nokia zaprezentowała niedawno model Lumia 1020 z najlepszym obecnie na rynku aparatem fotograficznym 41 Mpix. Nie pobije ona pewnie świetnie sprzedających się Lumii 720 i 520 ze średniej półki, ale ma być dostępna jeszcze w 3 kwartale.

Więcej o: