10 rzeczy, których nie wiedziałeś o własnej klawiaturze

Jest tak powszechna, że można by spytać: jakież sekrety może skrywać klawiatura. Cóż, niektórych wolałbyś nie poznać...

Przejrzeliśmy internetowe archiwa i analizy w poszukiwaniu ciekawych informacji dotyczących komputerowej klawiatury. Nikomu nie trzeba wyjaśniać, że bez niej komunikacja naszej ery byłaby po prostu niemożliwa. Klawiatura zasługuje więc na krótkie podsumowanie swych atutów i sekretów.

1. Pierwsza klawiatura podobna do dzisiejszej powstała w 1951 roku

Niektóre źródła twierdzą, że pierwszym komputerem z klawiaturą był ENIAC zbudowany w USA w roku 1943. Jednak jeśli za kryterium przyjąć klawiaturę jako urządzenie wyglądem i funkcją przypominające to co mamy na biurkach dzisiaj - za protoplastę należy uznać rozwiązanie z nieco młodszej maszyny. Jest nią UNIVAC z roku 1951. Klawiatura była osobnym urządzeniem o nazwie Unityper, które powstało - a jakże by inaczej - na bazie maszyny do pisania firmy Remington. Klawiatura jest więc z pewnością starsza od myszy (pierwszy prototyp pochodzi z roku 1963).

Univac - komputer z pierwszą klawiaturą przypominającą to, co znamy z dzisiejszych maszyn. Univac - komputer z pierwszą klawiaturą przypominającą to, co znamy z dzisiejszych maszyn.  Fot. Wikipedia Fot. Wikipedia

2. Najpopularniejsze klawisze: spacja, klawisz cofania i "E"

Opierając się na wiedzy o "najpopularniejszych klawiszach" Microsoft opracował wiele ergonomicznych klawiatur. Jedna z nich ma spację podzieloną na pół - jej lewa strona to dodatkowy "klawisz cofania" Dlaczego umieszczono go akurat w tym miejscu? Bo z jakiegoś powodu ludzie nie używają do pisania lewego kciuka. Nawet jeśli potrafią pisać wszystkim (dziewięcioma) palcami.

3. Układ QWERTY ma wydajniejszą alternatywę

Już w roku 1936 August Dvorak wraz ze swoim szwagrem opatentował układ klawiatury będący konkurentem klasycznego QWERTY. Dvorak tworząc swoje ułożenie poszczególnych klawiszy oparł się na badaniach anatomicznych i statystycznych.

Układ Dvoraka, pomimo wielu ulepszeń i większej efektywności potwierdzonej w praktyce nie trafił jednak do powszechnego użytku. Po prostu system QWERTY zdążył się upowszechnić.

Dzieło amerykańskiego innowatora wróciło do życia za sprawą komputerów, które umożliwiają przełączenie rodzaju klawiatury za pomocą kilku komend. Zarówno Apple jak i Microsoft mają w swoich systemach możliwość wyboru klawiatury Dvoraka.

Układ Dvoraka - wydajniejszy od QWERTY ale się nie przyjąłUkład Dvoraka - wydajniejszy od QWERTY ale się nie przyjął Fot. Google Fot. Google

4. Pisanie na klawiaturze to pół-maraton

Palce osoby intensywnie używającej klawiatury przemierzają nad nią... ok. 20 km dziennie! Oczywiście dane te mogą różnić się dla poszczególnych języków. W angielskim na przykład zdecydowana większość słów może powstać przy użyciu tylko lewej części klawiatury (choć przecież mogłoby się wydawać, że powinno być odwrotnie).

5. "Trzech Króli" wynaleziono w...

Słynna kombinacja klawiszy "CTRL-ALT-DELETE" nie powstała w Microsofcie. Wymyślił ją ten sam człowiek, który opracował pierwszy Komputer Osobisty IBM. David Bradley podczas uroczystości zorganizowanej z okazji dwudziestolecia swego dzieła przyznał:

"Może i ja to wymyśliłem, ale Bill [Gates] uczynił to sławnym".

6. Klawiaturowe wpadki

Narzekasz, że twoja klawiatura jest niewygodna? Spójrz na poniższą fotografię przedstawiającą koszmar, jaki sprezentowali swoim klientom inżynierowie IBM.

Klawiatura komputer IBM PCjr przyczyniła się do porażki rynkowej sprzętuKlawiatura komputer IBM PCjr przyczyniła się do porażki rynkowej sprzętu Fot. za Computerworld Fot. za Computerworld

W modelu PCjr z roku 1984 wszystkie klawisze były białe. Opisywały je malutkie literki nadrukowywane na metalowej obudowie. Niestety klawiatura była na tyle irytująca, że przyczyniła się do rynkowej porażki całego komputera.

Podobne wpadki mają też na koncie Twórcy Commodore PET 2001 (z roku 1977), czy choćby Atari 400 (1979).

7. Nie musisz pamiętać skrótów klawiaturowych

Twórcy strony KeyXL zadali sobie naprawdę dużo trudu gromadząc skróty klawiaturowe chyba z wszystkich systemów operacyjnych i liczących się programów komputerowych. W przepastnej bazie danych znajdziemy więc skróty zarówno z dowolnej przeglądarki internetowej jak i programów graficznych takich jak GIMP czy Photoshop.

8. Sekret szybkiego pisania

Żeby pisać naprawdę szybko trzeba nauczyć się kilku zasad. Po pierwsze trzeba wiedzieć jakie klawisze powinny być uderzane właściwymi palcami. Po drugie należy pisać nie patrząc na swe dłonie lecz w ekran. Ważna jest też postawa - plecy wyprostowane, stopy proste.

Układ rąk nad klawiaturą zapewniający możliwość szybkiego pisaniaUkład rąk nad klawiaturą zapewniający możliwość szybkiego pisania Fot. za http://www.szybkiepisanienaklawiaturze.pl/nauka.htm Fot. za http://www.szybkiepisanienaklawiaturze.pl/nauka.htm

Strona www.szybkiepisanienaklawiaturze.pl podaje wiele cennych informacji na ten temat. Jeśli chcecie pisać trzy znaki na sekundę możecie zacząć od tej porady:

"Palce lewej ręki znajdować się powinny nad klawiszami a, s, d oraz f, a prawej nad j, k, l oraz ";". Po wciśnięciu któregoś z pozostałych klawiszy, palec powiniem powrócić na swoją standardową pozycję w środkowym rzędzie. Kciuki zajmują się altem i spacją."

9. Pokochasz swoją klawiaturą za to, że jest zwykła

Na rynku pojawiało się wiele klawiatur zróżnicowanych pod względem projektu, ergonomii i ceny. Wszelkie rekordy bije jednak produkt o nazwie Happy Hacking HP Keyboard Japan. Pierwsze modele sprzedawano za 4400 dolarów. Opis klawiatury podany przez producenta nam zwykłym Europejczykom wydaje się niewiarygodny:

"Klawiatura została wielokrotnie pokryta warstwą ochronną przy użyciu pędzli wykonanych z włosów dziewic. Klawisze pokryto złotym pyłem".

Klawiatura pokryta lakierem...Klawiatura pokryta lakierem... Fot. za http://cracktohack.blogspot.com Fot. za http://cracktohack.blogspot.com

Zapomniano na nich nadrukować litery co jednak w świecie prawdziwych profesjonalistów może uchodzić za atut. Dziś klawiatura dostępna jest w tańszych wariantach za cenę ok. 400 dolarów. Można jej używać z każdym systemem operacyjnym.

10. Nie pożyczaj klawiatury od nikogo. Nie wiesz, co kryje

Na koniec wiadomość, której być może wolałbyś nie usłyszeć. Według różnych badań klawiatura komputera jest kilkukrotnie bardziej zabrudzona od deski klozetowej. Lista odrażających "lokatorów" wielu klawiatur jest długa. Znajdują się na niej zarówno bakterie jak i zarodniki grzybów, drożdże, pyłki roślin, algi, pierwotniaki. Skąd się tam biorą? Przede wszystkim z powietrza i kurzu, choć nie tylko.

Pozostaje jeszcze pytanie o przyszłość klawiatury. Z pewnością będzie ewoluować jednak nie wyobrażamy sobie, by prędko coś mogło ją zastąpić. Test najnowszego gadżetu pozwalającego sterować komputerem za pomocą gestu dowiódł, że tradycyjne sposoby komunikacji z maszyną są wciąż najlepsze.

Więcej o: