Samsung zmanipulował benchmarki Galaxy SIV?

Popularne programy służące do testowania wydajności smartfonów pokazują zawyżone osiągi układów Galaxy SIV. Koreańczycy twierdzą, że nie ma mowy o celowym działaniu, internauci pokazują dowody.

Zamieszanie w Sieci wybuchło po publikacji wpisu na forum serwisu Beyond3D . Jeden z właścicieli Samsunga Galaxy SIV chciał sprawdzić jaką maksymalną moc są wstanie osiągnąć podzespoły smartfona. Postanowił użyć popularnych programów do tworzenia benchmarków.

Zarówno AnTuTu, Quadrant jak i GLBenchmark informowały, że układ graficzny osiągnął częstotliwość 532MHz. Tymczasem maksymalna wartość dla tego układu wynosi 480MHz.

Sprawę postanowili sprawdzić specjaliści z portalu AnandTech . Testowali wydajność sprzętu podczas gier i graniczną wartością było właśnie 480MHz. Stwierdzili też, że równie dziwnie wyglądają benchmarki CPU. Po uruchomieniu GLBenchmark w pozycji częstotliwość wszystkie cztery rdzenie mają wartość 1,2GHz. Kiedy użyjemy GFXBench 2.7.0 bez obciążenia wartości wynoszą 4x250Mhz.

Kopiąc głębiej specjaliści AnandTech odkryli wpisy optymalizacyjne, które umożliwiły niektórym programom wyświetlanie zawyżonej o około 11-14% wydajności. Samsung zaprzeczył, że było to działanie celowe.

I my też tego nie przesądzamy. Opierając się na opinii specjalistów należy stwierdzić, że to niebezpieczny incydent. Podkopuje zaufanie zarówno do producentów sprzętu jak i twórców benchmarków.

[ za theverge.com ]

Więcej o: