Jeszcze więcej historii na Facebooku? Oto, jak zmieni się działanie strumienia wiadomości

Po siedmiu latach Facebook zmienia sposób działania pola aktualności. Dzięki nowym algorytmom użytkownicy serwisu zobaczą znacznie więcej wpisów pochodzących od znajomych i polubionych stron.

Facebook, zgodnie z zapowiedziami , zaprezentował zmiany w sposobie wyświetlania wiadomości w polu aktualności. To miejsce, gdzie prezentowane są wszelkie wpisy od znajomych, strony które lubimy etc.

Być może nie każdy wie, że o tym, co podsuwa nam Facebook w polu powiadomień decyduje skomplikowany algorytm. Musi on "obliczyć" które z wydarzeń, postów, filmów opublikowanych przez naszych znajomych zainteresuje i nas. W obliczeniach tych uwzględnia:

  • - częstotliwość interakcji pomiędzy tobą a przyjacielem, stroną, osobą publiczną
  • - ilość "lajków", udostępnień, komentarzy pod danym wpisem (od przyjaciół i od reszty użytkowników)
  • - częstotliwość interakcji z wpisami tego typu w przeszłości
  • - informacje o wpisach, które oznaczyliśmy jako "Nie chcę tego widzieć".

Każdego dnia na Facebooku przeciętny użytkownik mógłby zobaczyć nawet 1500 wpisów, jednak algorytm wybiera tylko 300 jego zdaniem najlepszych.

Algorytm nie jest jednak najlepiej dostosowany do szybko zmieniających się przyzwyczajeń internautów. Według badań Facebooka zbyt duża ilość wątków nigdy nie jest czytana. Po prostu jest zbyt nisko na liście aktualności, użytkownicy portalu nie przewijają strony aż tak nisko. Efekt? Dociera do nas jedynie 43% historii.

Dlatego Facebook zmienia zasady działania algorytmu. Wątki, które wciąż pozostają żywe (są nadal komentowane i udostępniane) przesuną się wyżej w "strumieniu świadomości". Serwis przetestował już działanie według nowych zasad. "Czytelnictwo" wątków wzrosło z 43% do 70%. Nowa funkcja nosi nazwę "Story Bumping" (z ang. "Podbijanie wątków).

Fot. Facebook

Dodatkowo zmiany w polu aktualności wspiera również funkcja "Last Actor", analizuje ona ostatnie 50 interakcji użytkownika profili. Dzięki temu do pola powiadomień trafiają te wątki, które bardziej nas dotyczą.

Dzięki zmianom mamy po prostu widzieć więcej aktualności ze strony przyjaciół bez konieczności odwiedzania ich profili, co ma prowadzić do jeszcze częstszego korzystania z serwisu. Ci którzy lubią portal z pewnością będą zadowoleni ze zmian.

[ za gigaom.com ]

Więcej o: