Pomóż znaleźć chwytliwe nazwy dla nowych planet

Międzynarodowa Unia Astronomiczna chce prostszych nazw nowo odkrytych planet. Jeśli masz ciekawy pomysł możesz po prostu przesłać go mailem. Ale są zasady.

Przez dekady nowe planety odkrywane we wszechświecie oznaczano nazwami, które zwykłemu śmiertelnikowi niewiele mówiły. Zarówno CFBDSIR2149 jak i HD 189733b, 55 Cancri e, i Kepler-69c są trudne do zapamiętania.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła pójść z duchem czasów. Chce by nowo odkryte planety miały "bardziej chwytliwe nazwy". Nie będą już ich wymyślać grupy ekspertów, szansę ma każdy.

Trzeba jedynie trzymać się reguł. Po pierwsze: nie więcej niż 16 znaków. Po drugie: lepiej, żeby nazwa była jednym słowem. Nie może też być podobna do już istniejących obiektów (planet, gwiazd), nie może być związana z żadną marką, czy postacią z kultury masowej.

Jeśli więc chodzi wam po głowie ciekawy pomysł na nazwę planety prześlijcie go na adres e-mailowy iaupublic@iap.fr. A jeśli brak wam inspiracji można sięgnąć do jednego z ostatnich konkursów przeprowadzonych przez Unię. W jego wyniku wybrano nazwy dla czwartego i piątego księżyca Plutona : Kerberosa i Styxa.

Warto też przypomnieć osiągnięcie Rafała Herszkowicza , który w marcu tego roku odkrył planetę pozasłoneczną.

[ za theverge.com ]

Więcej o: