Jak usunąć swoje konto w wybranym serwisie? Przewodnik

Założenie konta w dowolnym serwisie internetowym jest prostą sprawą. A co, jeśli chcemy je usunąć? Sprawdziliśmy największe polskie serwisy i możemy stanowczo stwierdzić: wszystkie przestrzegają prawa, które nakazują usunięcie konta, kiedy użytkownik sobie tego życzy. Problemy zdarzają się w przypadku forów. Jeśli chodzi o portale zagraniczne jest już trudniej.

Zakładamy konto w jakimś serwisie a po pewnym czasie chcemy je usunąć. Odruchowo sięgamy po pomoc Google a tam znajdujemy bardzo niejednoznaczne i sprzeczne ze sobą odpowiedzi.

By przekonać się jak jest naprawdę należy sięgnąć nie tylko do aktualnych uregulowań prawnych ale i sprawdzić jakie praktyki stosują poszczególne serwisy.

Te polskie, działając pod czujnym okiem Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i dwóch ustaw, nie stwarzają problemów. "Polski Internet" wypracował standard działania: jeśli ktoś prosi o usunięcie konta należy to zrobić. Zagraniczne portale, które polskim ustawom nie podlegają, sprawę usunięcia konta czasami komplikują lub wręcz uniemożliwiają.

Dwie Ustawy

Kwestię naszych relacji z portalami internetowymi reguluje Ustawa o Ochronie Danych Osobowych oraz Ustawa o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną. Pierwsza pozwala nam na usunięcie konta w danym serwisie z prostej przyczyny: do jego założenia użyty został adres e-mail, który nas identyfikuje. I chroniąc prywatność możemy dowolne konto zawsze usunąć. Druga ustawa mówi o tym, że zawsze możemy zrezygnować z usługi świadczonej elektronicznie (np. konto e-mail, konto w sklepie internetowym, forum). A rezygnacja z usługi jest jednoznaczna z zamknięciem konta.

Konto w serwisie a dane osobowe

To dwie różne sprawy ale są oczywiście związane ze sobą. Czasami czym innym jest bowiem usunięcie konta a czym innym usunięcie danych osobowych. To pierwsze oznacza po prostu, że nie chcemy już dalej korzystać z usług danej strony. Konto jest zacierane na serwerze, co trwa od kilku godzin do kilkudziesięciu dni. W większości serwisów proces jest niemal natychmiastowy i nieodwracalny. Dla przykładu: usunięcie konta pocztowe spowoduje skasowanie naszej korespondencji, a adres jest zwalniany już po tygodniu. Konto na GG przestaje być aktywne w ciągu 48 o godzina a numer ponownie przydzielony po 90 dniach. Wniosek o usunięcie konta na Allegro zostanie rozpatrzony w przeciągu 20 dni. NK.pl natychmiast usunie nasze zdjęcia i wykasuje z listy uczniów.

Dane osobowe, czyli to co nas identyfikuje, mogą (o szczegółach poniżej) być przechowywane przez serwis nawet kiedy usuniemy na nim konto.

Serwis NK.pl rozdziela te kwestie:

W celu usunięcie konta odszukaj opcję: Profil (znajduje się ona w prawym, górnym rogu strony), kliknąć na nią i następnie wybrać: Edycję profilu. W następnym kroku przejdź do zakładki: Zaawansowane oraz wybierz z listy opcję: Usuń konto. Swoją decyzję, potwierdź wpisując hasło dostępu do konta.

Skasowanie przez serwis danych osobowych wymaga jednak osobnego wniosku:

Warunkiem usunięcia danych osobowych jest wcześniejsze usunięcie konta, na którym owe dane się znajdują. Usunięcie danych może nastąpić po wystosowaniu odpowiedniego żądania do pracownika Działu Obsługi Użytkownika poprzez formularz kontaktowy. Stosowne zgłoszenie powinno być wysłane z adresu przypisanego do konta, z którego dane mają zostać usunięte. Jeśli Użytkownik nie korzysta już z poczty, na którą dokonano rejestracji musi w treści zgłoszenia wskazać ten adres mailowy, jak również dodatkowo login. Wówczas dane osobowe zostaną usunięte z naszej bazy danych w przeciągu 30 dni od momentu otrzymania potwierdzenia. Warto wiedzieć, że usunięcie konta jest nieodwracalne i powoduje, m.in. skasowanie listy znajomych, galerii zdjęć oraz wypisanie ze szkół i klas.

W przypadku Allegro usunięcie konta jest jednoznaczne z wnioskiem o usunięcie danych osobowych.

"Dane osobowe" to słowo klucz. Według polskiego prawa są to wszelkie dane pozwalające "bez znacznych wysiłków zidentyfikować osobę". Imię i nazwisko to przykład oczywisty. O wiele bardziej skomplikowaną sprawą jest jak traktować adres e-mail oraz adres IP.

Jeśli bowiem nasz adres wygląda tak: imię.nazwisko@domena.pl wtedy można go uznać za "dane osobowe". A kiedy używamy adresu pseudonim@domena.pl już niekoniecznie. Chyba, że gdzieś w Sieci pozostawiliśmy ślad, który łączy nasz nick z prawdziwymi danymi. Podobny kłopot jest z adresem IP - bo kiedy jest stały (korzystamy z niego w jednym miejscu przez miesiące, lata) może nas identyfikować. Ale przecież kiedy jest zmienny - jest to utrudnione.

Kluczowe jest jednak stanowisko przedstawione przez Małgorzatę Kałużyńską-Jasak, Dyrektor Zespołu Rzecznika Prasowego z Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych:

Jeżeli osoba wskazuje konto i wykaże, że dotyczy ono jej osoby ma prawo zwracania się do administratora o usunięcie, a administrator ma obowiązek je usunąć, chyba że przepisy szczególne, dotyczące określonego rodzaju serwisu mówią inaczej.

Sprawdziliśmy jak wygląda usunięcie konta w serwisach nk.pl, chomikuj.pl, wykop.pl, allegro.pl, filmweb.pl, gg.pl, goldenline.pl, filmweb.pl i innych. W większości przypadków regulamin lub FAQ jasno określa jak pozbyć się konta.

Jak usunąć konto z polskiego portaluJak usunąć konto z polskiego portalu Robert Kędzierski Fot. Robert Kędzierski

Zazwyczaj kliknięcie przycisku "usuń" przynosi nieodwracalny skutek. Są jednak wyjątki.

Przyjęliśmy zasadę, że raz usuniętego przez nas konta nie można odzyskać. Wyjątkiem jest tu samodzielne rozpoczęcie usuwania konta przez użytkownika z poziomu jego profilu - wtedy takie konto przez 30 dni pozostaje zawieszone (dla ludzi z zewnątrz dane są już niewidoczne), a jego trwałe usunięcie następuje po tym okresie. W ciągu 30 dni użytkownik może przerwać procedurę usuwania i odzyskać takie konto.

- tłumaczy Michał Białek, Dyrektor Operacyjny serwisu Wykop.pl. Wyjaśnia też co dzieje się z danymi, kiedy decydujemy się zaniechać korzystania z usług serwisu:

W momencie gdy użytkownik zażąda usunięcia danych osobowych jesteśmy zobowiązaniu usunąć wszystkie, łącznie z tymi, które mogą być przydatne organom ścigania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w momencie wpłynięcia prośby o usuniecie danych mamy wiedzę, że akcje na koncie naruszały prawo, a powodem usuwania konta jest chęć ukrycia swojej aktywności. Wtedy takie dane zostają w naszym systemie do czasu wyjaśnienia sprawy.

Podobnie proces usuwania danych opisuje Katarzyna Wilga, Marketing Specialist z Goldenline.pl

Usunięcie konta kasuje wszystkie dane osobowe użytkownika: adres e-mail/login, imię i nazwisko, wykształcenie, historia pracy, zdjęcie, zawartość skrzynki wiadomości etc. - innymi słowy wszystko co użytkownik uprzednio samodzielnie zamieścił na swoim profilu.

Czasami nasze konto jest powiązane z szeregiem usług, transakcji, zamówień. Czy wtedy usunięcie naszego konta jest równie proste? Zazwyczaj tak, przykładem jest Allegro, które w swoim regulaminie wyjaśnia:

Aby usunąć dane osobowe i zamknąć konto w Allegro, wypełnij formularz usunięcia danych. Możesz to zrobić po 30 dniach od zakończenia ofert, w których brałeś udział (jako sprzedający bądź kupujący). W formularzu będziesz mógł zamówić zestawienie transakcji za cały okres aktywności na Allegro. Prześlemy Ci je e-mailem w ciągu 24 godzin. Twoja prośba o zamknięcie konta zostanie rozpatrzona w ciągu maksymalnie 20 dni roboczych od wypełnienia formularza. Po zamknięciu konta nadal będą dostępne otrzymane i wystawione przez Ciebie komentarze, data rejestracji oraz ostatniego logowania. Jeżeli korzystałeś z Allegro w sposób niezgodny z przepisami prawa lub Regulaminem Allegro, jeżeli nie uregulowałeś należności wobec serwisu, nie wypłaciłeś środków z PayU albo nie zrealizowałeś wszystkich zawartych umów - Twoje dane mogą zostać zachowane m.in. w celu ustalenia odpowiedzialności i uniemożliwienia dalszego niedozwolonego korzystania z naszych usług. Podstawą zachowania danych osobowych jest art. 19 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Anna Tokarek z działu prasowego Allegro wyjaśnia też wątpliwości dotyczące przechowywania danych osobowych po usunięciu konta.

Dane mogą być przetwarzane tak długo jak istnieje potrzeba uzasadniona prawnie np. przepisy prawa przez pewien czas mogą wymagać od nas przetwarzania danych osobowych w celu rachunkowo-księgowym do wykazania poprawności rozliczeń finansowych przez okres wymagany ustawą o rachunkowości. Natomiast jeśli nie ma potrzeby przetwarzania danych, wtedy są one nieodwracalnie usuwane.

Każdy z polskich serwisów ma więc swoje zasady i procedury prowadzące do usunięcia konta, w olbrzymiej większości przypadków są one proste i szybkie. Tego wymaga prawo o "świadczeniu usług drogą elektroniczną".

Fora internetowe czasami rządzą się nieco innymi prawami z racji regulaminów, które bywają niejasne. Może się bowiem znaleźć w nich zapis regulujący kwestię usuwania kont lub nie. Zdarza się, że administratorzy forów są głusi na prośby wykasowanie konta.

Bywa też, że punkt regulaminu forum wydaje się żartem. Jest tak w przypadku forum portalu Kwejk.pl:

7. Chcę usunąć konto! Aby usunąć konto z naszego forum, musisz mieć naprawdę dobry powód, który nas do tego przekona - dlatego przed jego założeniem zastanów się dwa razy.

Według prawa kwestia jest jasna. Ponownie cytujemy stanowisko przedstawione nam przez Biuro Prasowe GIODO:

Zarówno przepisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak i ustawy o ochronie danych osobowych, nie rozróżniają kont w systemach informatycznych w zależności od zakresu funkcjonalności ani zawartości danych, do których przetwarzania dają uprawnienia. [...] Jeśli chodzi o kwalifikacje kont, forum i sposób postępowania z nimi to każdą informację, w tym również te związane z kontem należy je traktować jako dane osobowe, osoby, która je utworzyła.

Za granicą znacznie trudniej

Regulacje polskiego prawa nie obowiązują podmiotów działających spoza terytorium naszego kraju. Na zagranicznym portalu usunięcie konta może być po prostu niemożliwe. Jest tak w przypadku znanych serwisów: GoDaddy, Netflix, Pastebin, Pinterest, Evernote, Steam, WordPress czy Wikipedia. W wymienionych przypadkach albo wprost napisane, że konta nie da się usunąć, albo wynika to z sugestii typu "po prostu usuń opis w swoim koncie".

Inne serwisy jak Skype, Pandora, Apple, Spotify, Vine, Feedly, Digg, Ask.fm do usunięcia konta wymagają szeregu kroków jak na przykład kontakt przez specjalny formularz, adres e-mail lub nawet zwykłą pocztę. Jak to wygląda konkretnie w przypadku większości zagranicznych serwisów prezentuje strona JustDelete.Me

Jak usunąć konto z zagranicznego portaluJak usunąć konto z zagranicznego portalu justdelete.me justdelete.me

Wielka Dwójka

Skłonienie Google i Facebooka do usunięcia naszego konta wymaga trochę wysiłku. Portal Marka Zuckerberga na nasze żądanie prześle drogą elektroniczną kopię zebranych danych osobowych (ale nie wszystkie). Konto można dezaktywować (będzie można odzyskać je w przyszłości) lub całkowicie skasować.  Po usunięciu jeszcze przez kilkanaście dni można się na nie logować. Ostatecznie wszystkie nasze dane powinny zniknąć z serwerów FB po trzech miesiącach. Portal ostrzega:

Jeśli uważasz, że nie będziesz już korzystać ze swojego konta na Facebooku i w związku z tym chcesz je usunąć, możemy się tym zająć. Pamiętaj, że nie będziesz mógł reaktywować swojego konta ani odzyskać żadnych treści ani informacji, które się w nim znajdowały. Jeśli nadal chcesz usunąć swoje konto, kliknij opcję "Usuń moje konto".

Google rozdziela usunięcie konta na portalu Google+ od usunięcia w innych usługach. Jeśli chcemy pozbyć się Gmaila, iGoogle, Google Voice, YouTube wystarczy udać się pod adres google.com/settings/account i określić, które usługi chcemy ostatecznie i bezpowrotnie zamknąć.

Jak usunąć konto GoogleJak usunąć konto Google Google

Prawo do zapomnienia

Trzeba pamiętać o tym, że Unia Europejska traktuję ochronę danych osobowych niezwykle restrykcyjnie. Cały czas pracuje nad nowymi regulacjami , które mają wejść w życie w ciągu najbliższych lat. Nowa ustawa ma umożliwić każdemu jeszcze łatwiejsze zarządzania swoimi danymi przechowywanymi przez wszystkie serwisy, również te mające siedziby poza Unią. Każdy będzie mógł być "zapomniany" przez wybrany serwis i widzieć co dzieje się z jego danymi.

Wnioski

O czym należy pamiętać zakładając konto na wybranym serwisie, jeśli zależy nam na zachowaniu prywatności? Jeśli zakładamy konto pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem, np. na Facebooku lub Goldenline.pl, w oczywisty sposób stracimy część prywatności. Kiedy chcemy zachować anonimowość używajmy różnych pseudonimów na różnych forach.

Możemy mieć też pewność, że standard ochrony danych w Polsce jest przyzwoity. Prawo natomiast dość restrykcyjne i jednoznaczne: kiedy chcemy usunąć konto na jakimś portalu powinno to nam zostać umożliwione.

Więcej o: