Wikipedia znów blokuje użytkowników Play. Za notoryczny wandalizm

Po niespełna dwóch miesiącach Wikipedia przywraca blokadę edytowania treści dla użytkowników sieci Play. Wszystko przez wandalizm, groźby karalne, obrażanie innych użytkowników. Pretensje są też skierowane w stronę P4, właściciela Play, który ponoć jest głuchy na prośby o reakcje.

W nocy z sobotę na niedzielę na stronach Wikipedii pojawił się komunikat o przywróceniu blokady edycji materiałów dla niektórych użytkowników.

Już po raz drugi z powodu uporczywych wandalizmów, gróźb karalnych w stosunku do innych użytkowników, licznych wypowiedzi propagujących postawy nazistowskie, gloryfikujących zbrodniarzy, obrażania innych użytkowników, używania w wypowiedziach wulgaryzmów oraz usuwania zawartości stron (zarówno w artykułach encyklopedycznych, jak i na stronach wikipedystów) dokonywanych z zakresów adresów IP przyznanych usłudze internetu mobilnego sieci Play, a także braku reakcji ze strony operatora na e-maile zwracające uwagę na tę szkodliwą działalność, została zablokowana możliwość edytowania Wikipedii przez niezalogowanych użytkowników korzystających z usług sieci Play. Pierwsza blokada została nałożona 12 lipca 2012 roku, obejmowała sieć Play oraz Orange i obowiązywała rok, do 12 lipca 2013. 19 lipca 2012 po reakcji sieci Orange odblokowano 262 144 adresów IP usługi Neostrada oraz 327 680 adresów IP usług mobilnych Orange. Łącznie zablokowanych od 19 lipca 2012 do 13 lipca 2013 pozostało 458 752 adresów IP operatora P4 sieci Play. Po raz kolejny blokada ma charakter globalny, co oznacza, że niemożliwe jest edytowanie jakiejkolwiek edycji językowej Wikipedii ani żadnego innego projektu Wikimedia z zablokowanych adresów IP bez uprzedniego zalogowania się w Wikipedii.

Rok temu przyczyną interwencji Wikipedii również był wandalizm. Wygląda na to, że stała za nim jedna osoba posługująca się pseudonimem Wikinger.

Wojciech Pędzich, przedstawiciel polskiej Wikipedii, wyjaśniał na łamach Dziennika Internautów mechanizm wandalizmu:

"Ów użytkownik korzysta z 3 usług dostępu do internetu - Orange (usługa Neostrada oraz sieć komórkowa) i Play. Wszystkie trzy przyznają adresy IP dynamicznie, co jeszcze dodatkowo komplikuje powstrzymywanie kolejnych rażących wypowiedzi, bo nie wiadomo, z którego z łącznie 1,1 miliona adresów (16 puli po 65536 adresów każdy) pojawi się po raz kolejny. W swojej działalności "Wikinger" (taką ksywkę najczęściej stosuje) potrafił nawet wandalizować (=niszczyć) jakąś stronę z jednego IP i przywracać jej poprzedni wygląd z innego czy dokonywać kilku edycji naraz (kilka otwartych kart przeglądarki?) - wyjątkowo uciążliwe, jeśli pilnuje się 900 tysięcy haseł plus ich stron dyskusji plus stron użytkowników i ich stron dyskusji."

Po interwencji Wikipedii pracownikom Orange udało się namierzyć użytkownika swojej sieci i "zdyscyplinować go". Ale reakcja Play była zgoła inna. Jej rzecznik na blogu firmowym tłumaczył krótko:

"Nie, nie będziemy cenzorem. My dajemy ludziom dostęp do internetu, nie jesteśmy od tego aby kontrolować i ograniczać jego wykorzystanie. Jeżeli dochodzi do naruszeń są instytucje gdzie można to zgłosić. Wysyłanie do nas maili nic nie zmienia. My tego nigdy nie robiliśmy. Nie jesteśmy cenzorem i z tego co wiem nie zamierzamy nim być. Absolutnie potępiamy wszelkie działania w necie naruszające dobre imię, przekonania, poglądy nawet regulaminy. Z tym shitem trzeba walczyć, ale w sposób cywilizowany i zgodny z literą prawa."

Impas uniemożliwił klientom Play edytowanie Wikipedii, bez założenia w niej konta, na rok. Dwa miesiące po zdjęciu blokady niestety znów ją przywrócono. Wandalizm powrócił z dawną mocą.

Największa siła Wikipedii jej największą słabością

Wikipedia może być tworzona przez każdego. Wystarczy wybrać niemal dowolny wpis i wybrać przycisk "edytuj" by stać się współautorem notki. Zmiana wpisów w Wikipedii jest możliwa bez zakładania na niej konta.

Taka forma powstawania internetowej encyklopedii ma sprawiać, że będzie ona wolna i obiektywna. Niestety od lat Wikipedia zmaga się z aktami wandalizmu. Użytkownicy często nadużywają danej im wolności i zmieniają treść poszczególnych haseł. Umieszczają treści rasistowskie, wulgarne lub całkowicie nieprawdziwe.

Polską Wikipedię "redaguje" kilkaset osób, a rzesza zapaleńców, którzy tworzą różne hasła sięga kilku tysięcy.

Mam internet w Play, chcę edytować Wikipedię. Mogę?

Tak. Użytkownicy sieci Play chcący edytować Wikipedię wciąż mogą to robić. Muszą jedynie zwrócić się z prośbą o aktywację konta. Lista administratorów podana jest u dołu tej strony.

Regulamin Play zabrania używania wulgaryzmów ale...

Warto też zauważyć, że w Regulamin Serwisów Internetowych i Mobilnych P4 znajdujemy punkt 15. Zabrania on zamieszczania treści naruszających przepisy prawa, wulgaryzmów, treści niezgodnych z zasadami netykiety. Przepis dotyczy jednak wyłącznie zamieszczania takich treści na stronach, portalach prowadzonych przez spółkę. Firma nie wtrąca się w to, co jej użytkownicy publikują gdzie indziej.

Bez zmiany stanowiska Play niewiele da się więc zrobić. Wikipedii pozostaje kontynuować blokadę lub zdecydować się na długotrwały proces.

Chyba, że winowajcy (winowajca) całego zamieszania będą na tyle uprzejmi, że po prostu zdecydują się zakończyć niszczenie Wikipedii. Możemy tylko o to prosić?.

Więcej o: