Noble 2013 - nagroda z medycyny za transport substancji wewnątrz komórek

Nagrodę Nobla z medycyny otrzymali James E. Rothman, Randy W. Schekman oraz Thomas C. Südhof za badania nad transportem wewnątrz komórek

Każda komórka jest złożoną maszyną produkującą wiele substancji, których właściwy transport i przenoszenie wewnątrz komórki są kluczowe dla życia. Właśnie badania nad tym systemem transportu zostały w tym roku nagrodzone Noblem z medycyny. Otrzymali go James E. Rothman, Randy W. Schekman oraz Thomas C. Südhof.

Nagrodę Nobla z medycyny otrzymali badacze, którzy rozwiązali zagadkę tego, jak komórki organizują swój system transportu substancji. Każda komórka to mała fabryka potrzebująca dopływu składników i dalszego transportu produktów. Substancje niezbędne dla pracy komórki transportowane są w pęcherzykach - maleńkich banieczkach, które działają niczym kontenery zabezpieczające chemiczne składniki

Nobliści otrzymali nagrodę właśnie za rozpracowanie systemu, który zarządza dystrybucją tych przesyłek.

Kliknij, by powiększyć infografikę

rys. Noble.org/Gazeta.pl

Kliknij by powiększyć infografikę

Randy Schekman odkrył zestaw genów, które kierują ruchem pęcherzyków. James Rothman zbadał maszynerie białkową pozwalającą na odbiór komórkowej przesyłki czyli łączenie się pęcherzyków ze strukturami, które mają otrzymać transportowaną substancję. Thomas Südhof jest autorem odkrycia dotyczącego tego, jak przekazywane są sygnały informujące pęcherzyki o dokładnym adresie, pod który niosą biochemiczną przesyłkę.

- Układy biologiczne są niesłychanie skomplikowane. I wszystko musi działać w danym miejscu, w danym czasie - tłumaczył, czy jest transport wewnątrz komórek prof. Leszek Kaczmarek w audycji Off Czarek w radiu TOK FM. - I np. wydzielanie czegoś musi być bardzo doskonale zdefiniowane. Jeżeli mówimy o wydzielaniu np. insuliny przez komórki trzustki, to ona musi być wydzielana zgodnie z zapotrzebowaniem pokarmowym itd. Ale jeżeli mówimy w jaki sposób jest kontrolowana sieć połączeń komórek nerwowych, to już to wydzielanie musi być tak lokalne, że to nie może się przesunąć nawet pół mikrometra, ani nie może trwać dłużej niż ułamki sekund - dodał.

Odkrycia noblistów mają ogromne znaczenie dla zrozumienia całego mechanizmu działania żywych organizmów. Mechanizmy transportu w pęcherzykach są bardzo podobne zarówno u drożdży, jak i u ludzi. Nagrodzone badania dotyczą tak fundamentalnych funkcji naszego organizmu, jak działanie mózgu, w którym w odpowiednich momentach muszą być wydzielane substancje wpływające na cały organizm. Zakłócenie transportu wewnątrzkomórkowego związane jest m.in. z powstawaniem cukrzycy.

Ogłoszenie tegorocznych nagród i omówienie odkryć:

 

Randy Schekman urodził się w 1948 roku w St Paul w USA. Jest profesorem na University of California w Berkley, gdzie kieruje Wydziałem Biologii Molekularnej i Komórkowej.

James Rothman urodził się w 1950 roku w Haverhill w USA. Obecnie kieruje Wydziałem Biologii Komórkowej na Uniwersytetu Yale.

Thomas Südhof urodził się w 1955 roku w Getyndze w Niemczech. Jest profesorem na Wydziale Fizjologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu Stanforda.

Chcesz natychmiast dowiedzieć się o kolejnych nagrodach Nobla? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię błyskawicznie!

Więcej o: