Seks, oszustwa i Facebook, czyli jak naciągnąć na SMSy

Szokujący tytuł, obsceniczne zdjęcie i link kierujący do serwisu informacyjnego, który nie istnieje. To kolejny przepis na wyłudzanie od użytkowników Facebooka numerów telefonów i naciąganie ich na udział w usługach SMS premium. Do stracenia mamy nie tylko pieniądze ale i... przyjaciół. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Cyberprzestępcy nie przestają wymyślać nowych sposobów na wyłudzanie pieniędzy od użytkowników Facebooka. Ostatnią plagą są fałszywe serwisy informacyjne pojawiające się na profilach znajomych.

W minionych dniach szczególnie popularny jest tytuł "Tak się bawią 18-latki na domówkach" opatrzony kadrem z filmu pornograficznego. Kliknięcie na niego przekieruje nas na stronę prowadzoną przez cyberprzestępców. Tam dowiemy się, że nasz plugin Flash jest nieaktualny. Jego aktualizacja może się odbyć wyłącznie przez podanie numeru telefonu.

Jak podaje serwis Niebezpiecznik.pl potwierdzając swój numer kodem PIN zapisujemy się do płatnej usługi premium. Koszt - 2,46zł dziennie a więc ok 75zł miesięcznie.

Do stracenia są więc pieniądze. Pretensje mogą mieć też znajomi, którzy na naszym profilu znaleźli fałszywy link. Bo jak on się tam pojawia?

Scamerzy mają na to sposób: po wejściu na stronę proszą o potwierdzenie miasta z którego pochodzimy. Formularz ma jednak ukrytą zawartość - tak naprawdę zgadzamy się na publikowanie treści na Facebooku w naszym imieniu. Jeśli klikniemy wiec w link, zostanie on automatycznie opublikowany na naszym profilu i stanie się widoczny dla wszystkich znajomych. W ten sposób niczego nie świadomi stajemy się tubą cyberprzestępców.

Apele o zachowanie roztropności przy korzystaniu z Facebook publikujemy co kilka tygodni. Jak widać wciąż znajdują się osoby, które nie są świadome sposobu, w jaki działają cyberprzestępcy.

Więcej o: