Wirtualna Polska przejęta przez O2. Co na to krajowe media?

Spółka o2 wraz z funduszem Innova Captial przejęła od Telekomunikacji Polskiej serwis Wirtualna Polska. W ten sposób powstaje nowa grupa medialna o nazwie Grupa Wirtualna Polska. Jak zareagowały na te informacje nasze media?

Jeszcze w środę południu serwis Wyborcza.biz pisząc o planach sprzedaży Wirtualnej Polski powoływał się na słowa dyrektora finansowego Jacquesa de Galzain.

"Orange Polska spodziewa się podpisania umowy sprzedaży portalu Wirtualna Polska (WP.pl) do końca bieżącego roku, a finalizacji transakcji po I kw. 2014 roku"

Mało kto spodziewał się jednak, że zaledwie 48 godzin później w pełni potwierdzą się nieoficjalne doniesienia. Wirtualna Polska, numer dwa na liście polskich portali internetowych, została przejęta przez Grupę o2 i fundusz Innova Capitals. Wartość transakcji wynosi 375 mln zł. Po przejęciu organizacja zmieni nazwę na Grupa Wirtualna Polska.

W ubiegłym roku Wirtualna Polska uzyskała 175 mln zł. przychodu, zysk EBITDA wyniósł 40 mln. zł.

Wirtualne Media odnotowują:

"W lipcu br. serwisy Wirtualnej Polski i Orange zanotowały 13,08 mln użytkowników i 2,39 mld odsłon, a sam portal WP.pl - 11,65 mln użytkowników i 1,75 mld odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius"

O przejęciu WP dowiedzieliśmy się z oficjalnej informacji opublikowanej w środowy wieczór.

"Orange Polska podpisała z o2 umowę sprzedaży wszystkich akcji spółki Wirtualna Polska, o wartości nominalnej 4 złote każda. Akcje te stanowią 100 proc. kapitału zakładowego Wirtualna Polska".

Jak te wiadomość komentują polskie media?

Rzeczpospolita nie kryje, że wiadomość o przejęciu jest niespodziewana:

"Tylko termin publikacji informacji jest nieco zaskakujący.  Jeszcze wczoraj zarząd TP pytany o transakcję informował, że popisania umowy spodziewa się "przed końcem roku"."

Dziennik cytuje komentarz Krzysztofa Krawczyka, partnera funduszu Innova Capital

Wierzymy, że dzięki połączeniu o2 i Wirtualnej Polski stworzymy gracza numer jeden  w Polsce. Obserwujemy rynek internetowy, nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. Będziemy szukać kolejnych możliwości akwizycyjnych, również w obszarach wykraczających poza to, co oba portale robiły do tej pory -

Prezes Wirtualnej Polski wierzy, że konsolidacja ma sens i przyniesie korzyści

Konsolidacja z o2 otwiera nowe perspektywy przed Wirtualną Polską - pierwszym polskim portalem. Łączymy nasze kompetencje i potencjały, produkty oraz możliwości reklamowe - wszystko to jest gwarancją dynamicznego rozwoju Grupy. Wirtualna Polska to lider sektora mobile i komunikacji elektronicznej. Zajmujemy pierwsze miejsce m.in. w tak ważnej dla wydawcy kategorii, jak informacje i publicystyka

Portal Spider's Web postanowił sprawdzić u źródła "dlaczego jeszcze wczoraj Wirtualna Polska publikowała informacje i cytowała dyrektora finansowego, który zapewniał, że do sprzedaży nie dojdzie w tym roku."

Wojciech Jabczyński - rzecznika prasowego Orange Polska - odpowiedział, że de facto do sprzedaży dojdzie w przyszłym roku:

Sprzedaż jest warunkowa. Musi się zgodzić UOKiK. Dlatego finalizacji transakcji spodziewamy się w 1 kwartale 2014 roku

Co prawda w komunikacie TPSA czytamy:

Zarząd Telekomunikacji Polskiej S.A.("Orange Polska") informuje o zawarciu umowy dotyczącej zbycia akcji spółki Wirtualna Polska S.A.- jednostki zależnej od TP S.A. Orange Polska zwarła umowę sprzedaży spółki Wirtualna Polska S.A za 375 mln zł.; Dodatni wpływ na zysk brutto w 2014r. w kwocie około 180 mln zł. 23 października 2013 roku:

formalnie jednak

"Przeniesienie własności akcji nastąpi po uzyskaniu przez kupującego zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "

Natemat.pl przypomina, że wycena Wirtualnej Polski była znacznie wyższa:

Chociaż jeszcze niedawno mówiło się, że WP jest warta nawet 600 mln zł, menadżerom z o2 udało się wynegocjować dużo niższą cenę. Teraz będą musieli wymyślić, jak wyciągnąć możliwie najwięcej korzyści z transakcji.

Serwis egospodarka.pl przypomina jakie są powody pozbycia się Wirtualnej Polski przez Orange:

"Decyzja operatora telekomunikacyjnego o pozbyciu się portalu to wynik nowych planów strategicznych Orange, zakładających skupienie się na działalności podstawowej."

Portal cytuje również wypowiedź Bruno Duthoita, prezesa Orange Polska:

Zależało nam na tym, by wybrać partnera oferującego nie tylko najlepsze warunki transakcji, ale też gwarantującego rozwój Wirtualnej Polski. Wybraliśmy fundusz private equity Innova Capital, który finansuje przejęcie WP i połączenie jej z Grupą O2

Money.pl ma nieoficjalne informacje na temat zarządu powstającej po połączeniu spółki Grupa Wirtualna Polska

"Portal Money.pl dowiedział się nieoficjalnie, że po przejęciu Wirtualnej Polski szefem portalu zostanie Jacek Świderski, członek zarządu Grupy o2 odpowiadający za finanse."

Na stronie Wyborcza.pl czytamy, że o planach przejęcia WP mówiło się już w roku 2011:

O sprzedaży Wirtualnej Polski, która od 2001 roku należy do Grupy TP, po raz pierwszy mówiono już w 2011 roku. Wówczas informację tę zdementował prezes Witucki. Temat wrócił na początku stycznia tego roku, gdy Reuters poinformował, że TP wysłała zaproszenia do potencjalnych doradców przy procesie sprzedaży. [...]
Z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że plan dotyczy zakupu obu portali, by stworzyć z nich grupę większą niż Onet, która miałaby przynosić znacznie większe zyski niż oddzielnie funkcjonujące portale. - Pomysł polega na tym, że Innova Capital kupuje o2 i Wirtualną Polskę, aby zbudować z ich połączenia grupę większą niż Onet.pl i zyskowniejszą niż spółki działające oddzielnie - powiedział w sierpniu menedżer międzynarodowej grupy inwestującej w przedsięwzięcia internetowe.
Do tej pory największym polskim portalem był Onet.pl, który zmienił właściciela na początku czerwca ubiegłego roku, gdy TVN SA sprzedała go niemieckiej grupie medialnej Ringier Axel Springer. Onet wyceniono wówczas na 1,275 mld zł.

Antyweb.pl publikuje komentarz Grzegorza Marczaka

WP za 375 milionów to prawie 10 x EBITDA (pewnie też podkręcona przed sprzedażą) czyli wycena jak za spółkę dynamicznie się rozwijającą jaką zapewne WP już dawno nie jest. Z drugiej strony 375 milionów za drugi największy portal w Polsce to nie kwota zwalająca z nóg (biorąc pod uwagę chociażby sprzedaż Onetu).

Press.pl charakteryzuje krótko fundusz Innova Capital

"Innova Capital to fundusz private equity inwestujący w segmencie średnich przedsiębiorstw. Od momentu rozpoczęcia działalności w 1994 r. do chwili obecnej fundusz Innova Capital zainwestował blisko 500 mln euro w 40 przedsiębiorstw działających w 10 krajach regionu."

Przejęcie Wirtualnej Polski, najstarszego polskiego portalu, jest dowodem na to, że polski rynek wymaga konsolidacji.

Na łamach interaktywnie.com plany przejęcia komentował w sierpniu tego roku Radosław Tadajewski, prezes Grupy Trinity S.A.

Decyzja Orange to porażka? Właściwie koniec pewnej epoki, w której WP rozwijała się w ramach wielkiej francuskiej korporacji, jaką bez wątpienia jest Grupa Orange (dawniej TP SA). Dlaczego to ważne wydarzenie? Bo pokazuje, jak zmienia się branża telekomunikacyjna i jak trudno jest się w niej utrzymać nawet takim tuzom, jak France Telecom, który kupując na początku tego millenium Telekomunikację Polską, Centertel, a rok później również WP.pl miał wszelkie aktywa do tego, żeby zdominować polski rynek telekomunikacji i mediów. [...]
Zyski dawnej Telekomunikacji Polskiej spadają z kwartału na kwartał. [...] Orange wciąż walczy o palmę pierwszeństwa pod względem liczby aktywnych kart sim, a spółka wyprzedaje kolejne aktywa (w 2011 za 1,725 mld złotych sprzedany został Emitel, a teraz pora na WP.pl).
Jeśli prawdą jest, że WP jest do wzięcia za 300 mln złotych, to - mocno upraszczając i biorąc po uwagę wielkość inflacji od czasu zakupu Wirtualnej Polski - oznacza to, że dawna Tepsa sprzedaje drugi co do wielkości polski portal za ekwiwalent kwoty, za którą go kupiła ponad dekadę temu. Ciężko więc mówić o udanym mariażu i dobrej inwestycji.

Tadajewski celnie przewidział też, że w przejęcie WP będzie zaangażowana o2, próbował przewidzieć, co z tego wyniknie.

Ciekawie będzie jeśli potwierdzą się plotki, że jeden z funduszy private equity kupi równocześnie O2.pl i WP.pl. W takiej sytuacji nastąpiłoby mocne przemeblowanie podium. Pytanie tylko, czy taki moloch potrafiłby przekuć zasięg na pieniądze? Czy dałby jakąś dodatkową wartość użytkownikom? Czy znalazłby nowe pola do monetyzacji tak dużego ruchu?

Nie wiemy jeszcze jak przejęcie WP przez o2 wpłynie na rynek - które z serwisów znikną, co konsolidacja przyniesie użytkownikowi. Po kilkunastu latach mapa polskiego internetu zmienia się. Portal internetowy dostarcza konsumentowi już nie tylko informacji ale i całego szeregu treści i usług. Wymagania konsumentów nieustannie wzrastają, z niecierpliwością czekam więc na efekt połączenia dwóch istotnych dla polskiego internetu portali. Efekty poznamy w przyszłym roku.

Więcej o: