Nie trzeba się bać internetu w komórce. Ile to kosztuje? Przegląd ofert polskich operatorów

Jeszcze kilka lat temu korzystanie z internetu mobilnego przy użyciu smartfona mogło się skończyć nieoczekiwanie wysokim rachunkiem. Aplikacje działające w tle, aktualizacje oprogramowania mogły kosztować naprawdę drogo. A jak jest dziś? Czy internetu mobilnego wciąż można się bać?

Wielu świeżo upieczonych właścicieli smartfonów woli wyłączać usługę transmisji danych. Czasami ze strachu, że rachunek powiększy się do niebotycznych rozmiarów, czasami z niewiedzy na temat realnych kosztów.

Obawa jest poniekąd uzasadniona. Jeszcze kilka lat temu w mediach można było znaleźć sporo doniesień o nieoczekiwanie wysokich rachunkach, jakie przychodziło płacić klientom polskich telekomów za korzystanie z internetu. Kwoty szły czasem w grube tysiące, w "najlepszym razie" w setki złotych.

Przez ostatnie kilka lat rynek zmienił się jednak nie do poznania. Każdy z polskich operatorów ma bogatą ofertę dla osób chcących korzystać z internetu. Wszyscy też wypracowali mechanizmy, które zabezpieczają klienta przed skrajnie wysokim rachunkiem. Po pierwsze standardem jest brak naliczania opłat za przekroczenie limitu danych (prędkość pobierania spada), po drugie w zasadzie każdy plan taryfowy zawiera w sobie jakiś pakiet danych.

Orange

Wojtek Jabczyński , rzecznik operatora, przypomina, jak sytuacja wyglądała kilka lat temu:

Problem związany z obawami klientów przed bardzo wysokimi kosztami korzystania z internetu w smartfonach był znany wszystkim operatorom. Klienci kupujący smartfony często chcieli zaoszczędzić więc kupowali je bez osobno płatnych pakietów na transmisję. Próbą zmiany tego stanu było wprowadzenie abonamentów przygotowanych specjalnie dla kupujących smartfona.

Obecnie w taryfie Smart Plan Multi pakiety internetowe są wliczone w cenę abonamentu. Ich wielkość waha się od 500MB do 2,5GB - im wyższy abonament tym większy pakiet otrzymamy.

Orange - oferta na InternetOrange - oferta na Internet Fot. Orange Fot. Orange

W taryfie Smart Plan Halo (przeznaczonej dla osób, które głównie rozmawiają i wysyłają wiadomości tekstowe) działa usługa "Bezpieczny Internet" (o niej poniżej).

Orange ma też ofertę o nazwie Free Net. Umożliwia ona korzystanie z internetu na kilku urządzeniach w ramach jednego abonamentu. Wskazujemy które karty SIM mają korzystać z ogólnej puli transferu tym samym nie trzeba więc wykupować kilku różnych pakietów (osobnych, dla każdej karty).

Osoby nie korzystających z abonamentu mogą aktywować usługę Orange Smart . Zapewnia ona dostęp do internetu jako bonus "za doładowanie". Kwota 5zł da nam symboliczne 50MB ważne przez 5 dni. Dopiero płacąc 25zł zyskujemy w miarę rozsądny pakiet 400MB.

Orange - oferta na InternetOrange - oferta na Internet Fot. Orange Fot. Orange

W Orange można też znaleźć ofertę Free na kartę - tutaj (kosztem droższych rozmów) bonusy za doładowanie wyglądają już korzystniej bo za 5zł otrzymujemy prócz rozmów i wiadomości SMS pakiet 152MB danych. Doładowując 25zł otrzymamy 1,01GB limitu (ważnych przez miesiąc), za 100zł doładowania operator da nam bonus w formie 6GB pakietu internetowego (ważny 5 miesięcy).

Orange oferuje też usługę "Bezpieczny Internet" . Dzięki niej opłaty za korzystanie z dostępu do Sieci są naliczane stopniowo:

3 zł za pobranie w ciągu miesiąca do 1 MB danych,

10 zł za pobranie w ciągu miesiąca do 300 MB,

20 zł za pobranie w ciągu miesiąca do 1GB.

Mechanizm działania usługi jest prosty: to ile zapłacimy za internet zależy od tego jak intensywnie z niego korzystamy, możemy mieć jednak pewność, że po przekroczeniu limitu danych opłaty nie będą naliczane.

Limit 1MB przekroczyć można w mgnieniu oka, można uznać że jest on symboliczny (o tym na ile wystarczy 1MB internetu dowiecie się z tabeli na końcu tekstu).

NJU

Oferta NJU jest w zasadzie bardzo prosta. Pakiet 50MB danych kosztuje 9zł, dostęp nielimitowany - (do 1GB prędkość wynosi 7,2MBs, po przekroczeniu limitu spada o połowę) 19zł miesięcznie.

Nju - oferta internetowaNju - oferta internetowa Fot. Nju Fot. Nju

W ofercie na kartę sytuacja wygląda inaczej: za nielimitowany dzienny dostęp do Sieci zapłacimy 2zł - operator skłania nas więc do wykupienia abonamentu.

Play

Operator również zapewnia klientom całkowitą kontrolę nad zużyciem internetu. Jak informuje nas Marcin Gruszka z Działu Prasowego Play:

PLAY we wszystkich ofertach gwarantuje klientom pełną kontrolę nad użyciem Internetu. Nie ma możliwości, żeby rozpędzić się za bardzo i zapłacić wyższy rachunek. W każdej taryfie po przekroczeniu limitu określonego pakietem wchodzimy w strefę wolnego, ale za to darmowego Internetu.

Jeśli chodzi o klientów korzystających z abonamentu mogą oni zdecydować się na wykupienie pakietu danych lub nie. Internet można mieć w dwóch opcjach: Bezpieczny Internet (tu opłaty naliczane są po przekroczeniu progów 5, 250, 500 MB). Maksymalna opłata za transfer 1GB wyniesie 30zł miesięcznie. Można też wykupić pakiet internetowy - 2GB kosztuje 20zł.

Play - oferta internetowaPlay - oferta internetowa Fot. Play Fot. Play

Można też dokupić dodatkowe pakiety (ceny mogą nieznacznie różnić się w zależności od rodzaju usługi).

Play - oferta internetowaPlay - oferta internetowa Fot. Play Fot. Play

Oferta bez abonamentu również daje bezpieczny dostęp do Sieci. Za doładowanie 5-9zł otrzymamy bonusowe 50MB na 5 dni, 200MB otrzymamy doładowując kartę kwotą 10-24zł. 500MB otrzymamy jeśli doładowanie będzie wynosić 25-49zł, za 50-99zł dostaniemy 1,5GB, za 100-300zł - 3,5GB.

Plus

Łukasz Krzeski z biura prasowego Plus zapewnia, że korzystanie z internetu przez smartfon nie będzie się wiązać z żadnymi niemiłymi niespodziankami.

Dla osób, które lubią surfować po Internecie w smartfonie, najlepsze są taryfy "Masz smartfon". Są to taryfy dedykowane do korzystania z Internetu. Oczywiście wszystko zależy od tego kto i ile korzysta z internetu w telefonie, ale generalnie pakiet pomiędzy 1GB a 2,5 GB będzie w zupełności wystarczający. Po przekroczeniu określonej ilości danych z Pakietu internetowego spada prędkość, ale nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów za dalszą transmisję danych na terenie Polski.

W Plusie klienci mogą zdecydować się na ofertę "Masz smartfon", w której mogą wybierać w nowoczesne smartfony. W tej ofercie abonamenty zaczynają się od 29,90 zł miesięcznie (dostaniemy wtedy 250MB na surfowanie). Klient przenoszący numer do Plusa lub dotychczasowy abonent sieci za 1GB zapłaci 49,90zł, za 2,5GB - 79,90zł. Abonament można zmniejszyć o połowę jeśli przy zakupie abonamentu podpisze się również umowę na Internet mobilny z tabletem, modemem lub laptopem.

Oferta internetowa PlusOferta internetowa Plus Fot. Plus Fot. Plus

W ofercie "Masz Smartfon Bez Limitu" klienci przenoszący numer płacą miesięcznie 119zł za pakiet danych 1GB. Natomiast dotychczasowi klienci ze ten sam pakiet płacą 10zł mniej.

Można zakupić także smartfon w ofercie ratalnej "Masz Smartfon za 0 zł". Wtedy nie płaci początkowej opłaty za sprzęt, ale spłaca raty zgodnie z harmonogramem. W ofercie ratalnej koszt abonamentu i wielkość pakietów jest analogiczna jak ofercie "Masz Smartfon". Taryfa "Masz OBA MA" ze smarfonem i tabletem dostępna jest w dwóch wariantach - z pakietem 1GB za 69,90zł i 2,5GB za 89,90zł.

Plan internetowy PlusaPlan internetowy Plusa Fot. Plus Fot. Plus

Plus ma też dodatkowe pakiety internetowe, które można aktywować. Korzystający z Gadasz lub Oszczędzasz za 7zł dostaniemy 300Mb na surfowanie, za 9zł 500MB, 1GB kosztuje 15zł a 3GB - 25zł.

Plany internetowe PlusaPlany internetowe Plusa Fot. PLUS Fot. PLUS

Posiadacze pozostałych taryf z oferty Plus Abonament mają trochę inne pakiety: za 7zł dostaniemy symboliczne 100MB, 500MB kosztuje 15zł, pakiet 1,5GB 30zł a 7GB - 75zł.

Plany Internetowe PlusaPlany Internetowe Plusa Fot. PLUS Fot. PLUS

Klienci decydujący się na ofertę "Na Kartę" mogą również surfować. Należy wybrać taryfę "Więcej" a w niej opcję "Więcej Internetu i SMS-ów". Wtedy przy doładowaniu za 30zł możemy aktywować pakiet 200MB za 1zł jako bonus

Możemy też wykupić pakiet-  za 7zł otrzymamy 300MB Internetu, 1GB będzie nas kosztował 13zł.

Plus - oferta na kartę (Internet)Plus - oferta na kartę (Internet) Fot. Plus Fot. Plus

T-Mobile

Ten operator jasno rozdziela ofertę na "z minutami" i "z internetem i minutami" . Zależnie od wielkości abonamentu zostanie nam przydzielony różny pakiet internetowy. Płacąc miesięcznie 49,90zł otrzymamy, 500MB, za 69,99zł mamy pakiet 1GB. Decydując się na abonament za 89,99 limit internetu wyniesie 2GB.

T-mobile oferta na internetT-mobile oferta na internet Fot. T-Mobile Fot. T-Mobile

W ofercie "bez telefonu" dostępne są trzy taryfy, każda z nich z internetem. Abonament 29,99zł miesięcznie ma wliczone 500MB Internetu, za drugie 500MB zapłacimy 10zł. Taryfa Comfort (39,99zł) da nam 1GB internetu a Premium (49,99zł) - 2GB.

T-Mobile bez telefonuT-Mobile bez telefonu Fot. T-Mobile Fot. T-Mobile

Decydując się na ofertę bez abonamentu również dostaniemy możliwość przeglądania Sieci. W taryfie Frii będzie to 50MB dziennie.

Uwaga na roaming

Dość wysokie opłaty za roaming to wciąż bolączka europejskich telekomów. Wyjeżdżając za granicę lepiej upewnić się, jaka będzie opłata za roaming danych. Wciąż może się zdarzyć, że beztroskie korzystanie z Sieci na wakacjach powiększy rachunek o kilkaset złotych. A dla bezpieczeństwa i tak najlepiej za granicą wyłączać transmisję danych.

Ile internetu potrzebuję?

Przedstawione powyżej plany staną się bardziej zrozumiałe, kiedy policzymy ile danych pobieramy przy okazji poszczególnej aktywności w Sieci. Najtańsze jest korzystanie z komunikatorów  - przez godzinę jesteśmy w stanie zużyć do 1MB transferu. Przeglądani stron internetowych powinno "kosztować nas" do 25MB/ godzinę. Pobranie 100 e-maili to transfer w wielkości do 10Mb.Szczegóły wyjaśnia poniższa tabela pochodząca ze strony mobilny-internet.eu

Kalkulator transferu danychKalkulator transferu danych Fot. mobilny-internet.eu Fot. mobilny-internet.eu

Trzeba pamiętać o tym, że aplikacje ściągnięte na nasz smartfon mogą łączyć się z Siecią w tle. Mobilne systemy operacyjne (Android, Windows Phone, iOS) mają zabezpieczenia - każdej aplikacji można ograniczyć możliwość transferu. Wystarczy ustalić, by np. aktualizacje Androida nigdy nie ściągały się przez połączenie komórkowe.

A jak policzyć ile transferu będzie potrzebne, kiedy internet mobilny ma być internetem domowym, a nie tylko internetem w smartfonie? Wyjaśnia to Łukasz Krzeski z Plusa:

Zgodnie z danymi firmy Sandvine średnia konsumpcja Internetu stacjonarnego kształtuje się na poziomie 13,4 GB miesięcznie (2,5 GB upload, 10.9 GB download)

Drogi internet mobilny to mit

Ceny internetu mobilnego w Polsce nie są zbyt wysokie. Oczywiście operatorzy tak konstruują swoje oferty, żebyśmy decydowali się raczej na droższy abonament - tam minut i internetu zawsze jest sporo. Płacąc ok. 30zł z Sieci skorzystamy w sposób umiarkowany. Aktywne korzystanie z internetu będzie nasz kosztować ok. 40-50zł, a za kwotę ok 60-80zł możemy mieć już pakiet "bez limitu".

Przegląd ofert jasno pokazuje, że transmisja danych jest stałym, ważnym elementem oferty. Jest z czego wybierać, a jedyne na co musimy uważać to rozsądne dobieranie pakietu i bardzo ostrożne korzystanie z Internetu poza Polską.

A jak korzystanie z internetu w komórce wygląda u Was? Z jakich pakietów korzystacie, co Waszym zdaniem powinni ulepszyć nasi operatorzy. Wszelkie uwagi przekażemy rzecznikom prasowym operatorów.

Najpopularniejsze telefony komórkowe i smartfony w Okazje.info - marzec 2014 ProduktUdział w top20 HTC Windows Phone 8S czarny 3 opinie Samsung Galaxy S IV Zoom czarny 0 opinii

Więcej o: