Nie zgadniecie, jak dużo Microsoft zarabia na Androidzie (naprawdę dużo)

Android to dla Microsoftu kura znoszące złote jajka. Wszystko przez prawa do patentów, za które firma każe sobie słono płacić. Jak dużo? Wystarcza by nie martwić się stratami przynoszonymi przez Windows Phone...

Rick Sherlund z firmy analitycznej Nomura wyliczył, że roczne dochody Microsoftu z tytułu patentów dotyczących Androida sięgają 2 miliardów dolarów.

Gigant z Redmond paradoksalnie zarabia krocie i dzięki pieniądzom z Google nie musi zbytnio martwić się o straty, jakie generuje kilka jego działów. Ten sam analityk twierdzi, że niepowodzenia Windows Phone, Skype i Xboxa kosztują firmę 2,5 miliarda dolarów rocznie (z czego Xbox kosztuje najwięcej bo 2 miliardy).

Choć inwestorzy patrzą na straty generowane przez Xboxa z przymrużeniem oka firma musi coś zrobić z tym segmentem swojej oferty.

Mimo wszystkich niepowodzeń Microsoft ma się świetnie. Przychód za pierwszy kwartał tego roku był wyjątkowo wysoki - aż 18,5 miliarda dolarów. Dział urządzeń i produktów konsumenckich urósł o 4% (do 7,46 miliarda). Firma odnotowała mniejsze dochody ze sprzedaży oprogramowania, ale lepiej zarabia na tabletach. Dochód z reklamy wzrósł o połowę.

Więcej o: