Prawdopodobnie wyciekło ponad 400 tysięcy danych abonentów Hyperiona

Do sieci wyciekł plik prawdopodobnie zawierający prywatne i wrażliwe dane ponad 400 tysięcy abonentów telekomunikacyjnej firmy Hyperion. W pliku znajdują się imiona, nazwiska, adresy, numery telefonów, numery PESEL i numery rachunków oraz hasła.

O wycieku poinformował serwis Zaufana Trzecia Strona. Link do pliku, który wydaje się zawierać dane abonentów Hyperiona został podesłany serwisowi przez czytelnika. Dokument zawiera naprawdę wrażliwe dane - Zaufana Trzecia Strona wymienia, że znajdują się w nim: imię i nazwisko abonenta, adres, numer telefonu, numery NIP/ PESEL, numer rachunku bankowego (ZTS zauważa, że wygląda on na rachunek operatora), hasło do konta, saldo rozliczeń. Jak widać, są to akurat te dane, które powinny być przez każdego operatora jak najpilniej chronione.

Hyperion nie potwierdza na razie oficjalnie wycieku danych abonentów. Wiadomo za to, że zarząd firmy postanowił zgłosić sprawę do prokuratury.

Nie wiadomo jeszcze na 100%, czy dane które otrzymał serwis Zaufana Trzecia Strona są prawdziwe. Jeśli jednak tak, to pozostaje pytanie, jak doszło do wycieku. ZTS przypuszcza, że mogło do niego dojść za pośrednictwem platformy służącej klientom do samodzielnego zarządzania kontem abonenckim.

Nazwa pliku sugeruje, że źródłem wycieku była platforma eBOA operatora, służąca klientom do samodzielnej obsługi. Za tą teorią przemawia również fakt, że obecnie platforma ta jest niedostępna i widnieje w niej informacja mówiąca, że niedostępność związana jest z dość enigmatycznie opisaną "aktualizacją i przetwarzaniem danych w systemie Platforma eBOA"

czytamy na Zaufanej Trzeciej Stronie.

Obecni i byli klienci Hyperiona nie mają na razie niestety wielkiego pola manewru. Najrozsądniejszym wyjściem wydaje się na razie zmiana haseł do różnych serwisów, jeśli były tożsame z hasłem abonenckim.

Więcej o: