NeuroOn - polski wynalazek podbija Kickstarter. 100% funduszy zdobyli w mniej niż 24 godziny [AKTUALIZACJA]

Polacy opracowali specjalną elektroniczną maskę, która sprawi, że zamiast 7 godzin snu może nam wystarczyć zaledwie 2-3 godziny. Inwestorzy z Kickstartera już docenili potencjał tego wynalazku.

Aktualizacja

No i udało się. W ciągu mniej niż 24 godzin polski startup zebrał całą kwotę - 100 000 dolarów.

***

NeuroOn to specjalna maska, której zadaniem jest zmiana sposobu w jaki śpimy. Większość ludzi do zregenerowania się potrzebuje ok. 7 nieprzerwanego godzin snu. Z wynalazkiem Polaków ten czas może - zdaniem twórców - skrócić się do 2-3 godzin.

W jaki sposób działa urządzenie? W obudowie umieszczono specjalistyczne układy, które analizują fale mózgowe, ruchy gałek ocznych, ruchy mięśni twarzy i inne dane. Te przesyłane są bezprzewodowo do smartfona. Na tej podstawie specjalne oprogramowanie tworzy swego rodzaju mapę naszego snu.

Jak działa maska NeuroOnJak działa maska NeuroOn Fot. NeuroOn Fot. NeuroOn

Zadaniem maski jest zmiana naszego snu z "monocyklicznego" na "policykliczny". W pierwszym przypadku do osiągnięcia fazy REM (w której nasz mózg się regeneruje) potrzebujemy nawet 90 min. W przypadku snu polifazowego fazę REM osiągamy niemal natychmiast.

Sen polifazowy jest oczywiście znany z wcześniejszych badań, po raz pierwszy jednak stworzono narzędzie, które ma pozwolić nam funkcjonować według opracowanych dla naszego organizmu scenariuszy. Z NeuroOn możemy więc - podobnie jak Leonardo Da Vinci czy Nicola Tesla - ucinać sobie częste drzemki. W ten sposób możemy funkcjonować znacznie dłużej i efektywniej.

Modele snu polifazowegoModele snu polifazowego Fot. za Kickstarter Fot. za Kickstarter

Maska spełnia też jeszcze jedną funkcję znaną z wielu aplikacji na smartfony - obudzi nas w odpowiedniej fazie snu - wtedy kiedy wyjdziemy z fazy REM. Jak wiadomo moment wybudzenia ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia - wybudzenie z głębokiego snu może skończyć się poczuciem niewyspania, rozbicia. Najlepiej dla naszego organizmu jest budzić się kiedy sen jest płytki. NeuroOn pomoże nam włączając alarm w odpowiednim momencie.

Za przedsięwzięciem stoi firma Intelclinic stworzona i zarządzana przez Polaków. Przedsiębiorcy stwierdzili, że ich prototyp jest gotowy do masowej produkcji i o pomoc w uzyskaniu potrzebnych 100 tys. dol. zwrócili się do społeczności Kickstarter. Ten crowdfundingowy portal zareagował przychylnie - dosłownie w kilka godzin po uruchomieniu zbiórki projekt zdobył ok. jednej trzeciej oczekiwanej sumy, a po upływie niecałych 24 - całą kwotę.

NeurOn - pierwszy na świecie produkt, który nauczy nas jak korzystać ze snu polifazowegoNeurOn - pierwszy na świecie produkt, który nauczy nas jak korzystać ze snu polifazowego Fot. za Kickstarter.com

Fot. za Kickstarter.com

O wynalazku Polaków rozpisują się światowe media. Techcrunch informuje, że technologia powstała w ekspresowym tempie - prace nad urządzeniem rozpoczęły się zaledwie w marcu 2013. W rozmowie z TechCrunch szef firmy Intelclinic stwierdził:

"Chcieliśmy stworzyć urządzenie, które pozwoli ludziom spać krócej ale za to bardziej efektywnie".

NeuroOn ma kosztuje 225 dol., za wczesne wsparcie, jeszcze przed kampanią, mogliśmy dostać ok. 45 dol. zniżki.

Urządzenie może znaleźć szerokie zastosowanie wśród osób, które są przeciążone pracą. Przyda się też... świeżo upieczonym rodzicom.

Na razie trudno potwierdzić skuteczność urządzenia - teoria snu polifazowego obecna jest w nauce od niemal stu lat i wciąż nie znalazła pełnego potwierdzenia. Jej elementy, takie jak drzemki czy sjesta obecne są w wielu kulturach. Prowadzone też były badania mające wdrożyć sen polifazowy w wojsku czy badaniach kosmicznych.

Wkrótce dostaniemy do testów NeuroOn i postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytanie - czy i jak to działa.

Fot. za Kickstarter.com

Więcej o: