Tak powstawał nowy "Hobbit". Zobacz, jak tworzyli efekty specjalne

Premiera drugiej części "Hobbita" już niedługo, a tymczasem Peter Jackson na swój profil na Facebooku wrzucił nowy film dokumentujący produkcję. Dominujący kolor to oczywiście zieleń. A złota jest znacznie mniej, niż nam się wydaje.

To już taki zwyczaj - im bliżej premiery, tym ciekawsze materiały ujawnia Peter Jackson. Poprzednio opublikowana, dwunasta część prezentowała nam kulisy postprodukcji filmu. Tym razem mamy okazję sprawdzić, czym w wolnej chwili zajmują się Bilbo z krasnoludami oraz przyjrzeć się bliżej mieszkańcom Miasta na Jeziorze (Esgaroth) i jego burmistrzowi, którego gra Stephen Fry.

fot. YouTube

Zobaczymy także, jak wygląda profesjonalne nagrywanie i miksowanie efektów dźwiękowych. Wielu może zaskoczyć i rozbawić system tworzenia pojedynczych odgłosów, jednak po połączeniu z obrazem te wszystkie elementy ożywają i tworzą magię kina, jakiej oczekujemy po filmie klasy "Hobbita".

Dodatkowo jestem pod wrażeniem tego, że skarbiec Smauga został faktycznie zbudowany, a dodatkowe efekty są oparte o dane zebrane podczas długich sesji motion caputure... przesypywanych monet.

fot. YouTube

Ostatecznie efekty pracy zespołu z Weta Workshop, jak zwykle zresztą, robią ogromne wrażenie:

fot. YouTube/LJ

W tym całym przepychu największe wrażenie robi jednak kamera, jakiej używa sam Peter Jackson. Pozwala ona operatorowi filmować wirtualną przestrzeń tak samo, jak filmowałby swoje otoczenie. Na froncie urządzenia zamontowana jest konstrukcja z kilku białych kulek, które pozwalają kamerze analizować kąt filmowania w trzech wymiarach, a na ekranie jest odpowiednio wyświetlany obraz fantastycznego świata. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdjęcia do filmu są bardziej naturalne, niż gdyby były w całości wygenerowane na komputerze.

fot. YouTube

Usiądźcie zatem wygodnie, złapcie coś do jedzenia i obejrzyjcie kolejnego fantastycznego vloga od Petera Jacksona i spółki. Gwarantuję, że na pewno nie pożałujecie. A jak uda wam się znaleźć na filmiku Benedicta Cumberbatcha, to satysfakcja będzie tym większa.

 

Z kolei poprzednia część pamiętnika z planu "Hobbita" była pierwszą, która zawierała materiały z postprodukcji. Oczywiście krótki materiał obfituje w gagi i ciekawostki. Na przykład czy wiedzieliście, że debiutem filmowym Christiana Riversa, zastępującego Andy'ego Serkisa w roli drugiego reżysera, był udział w filmie Petera Jacksona z 1992 roku "Martwica Mózgu"? Za zadanie miał wtedy wystawić rękę z grobu i... złapać za krocze Jeda Brophy, który w "Hobbicie" gra Noriego.

fot. YouTube

Dodatkowo w filmiku zobaczycie nową stronę znanej z serialu "Lost" Evangeline Lilly (Tauriel) oraz znakomitego Lee Pace'a (Thranduil), który znany jest m. in. z przepięknego filmu Tarsema "Magia Uczuć".

fot. YouTube

Dowiecie się również, jakie problemy mają dźwiękowcy podczas kręcenia zdjęć w okolicach lotniska. Co więcej, Orlando Bloom zadziwi was tym, że mimo tego jak potoczyły się losy jego postaci w filmie "Helikopter w Ogniu" Ridley'a Scotta, nadal samodzielnie wykonuje własne numery kaskaderskie. Na sam koniec nagrodą dla uważnych, tradycyjnie, będzie przemykający Benedict Cumberbatch.

 
Więcej o: