Spieszmy się kupować gadżety, metali potrzebnych do ich produkcji tak szybko zabraknie...

Pewien brytyjski naukowiec ostrzega: jeśli czegoś nie wymyślimy, w niedługiej perspektywie wytwarzanie nowoczesnych gadżetów stanie się fizycznie niemożliwe. Zabraknie specyficznych metali. Substytutów nie ma!

Thomas Graedel z Uniwersytetu Yale postanowił obliczyć, jakie konkretnie metale są zużywane do produkcji nowoczesnych smartfonów i jak wielkie są ich zapasy.

Zadanie nie jest łatwe, bo naukowiec nie ma przecież dostępu do wewnętrznej dokumentacji producentów sprzętu. Mimo wszystko zespół Graedela przeanalizował 62 pierwiastki używane do produkcji telefonów. 12 spośród nich nie da się po prostu niczym zastąpić. Są to: ren, rod, lantan, europ, dysproz, tul, iterb, itr, stront, tal, magnez i mangan. Jeśli chodzi o resztę to efekt użycia substytutu jest albo niezbadany albo niezadowalający.

Poza tym warto wspomnieć, że wydobycie metali ziem rzadkich jest bardzo kosztowne, często również dla środowiska. Problem nabrał też znaczenia politycznego od kiedy w 2010 roku Chiny ograniczyły eksport takich metali.

Kwestię tę poruszano w Parlamencie Europejskim. Jednym z referentów sprawy był Zbigniew Ziobro, który w swoim przemówieniu podkreślał:

"Od 2006 roku Chiny systematycznie zmniejszają wydobycie oraz eksport. W sierpniu 2010 oku zapowiedziały zmniejszenie eksportu o ponad 50% oraz utworzenie rezerw strategicznych."|

Jak wielkie jest zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich?

"Obecnie wydobywa się na świecie 124 tys. ton tych metali -rocznie, ale do 2012 r. zapotrzebowanie wzrośnie aż o 50 proc., a w 2014 r. świat będzie potrzebował 200 tys. ton tych metali jak ocenia ośrodek analityczny Kongresu USA."

Takie dane podawano w Europarlamencie podczas debaty na tą kwestią.

W perspektywie 20-30 lat może więc zabraknąć "składników" potrzebnych do wytwarzania nowoczesnych gadżetów. Czas ten może się jednak skrócić wraz z lawinowym wzrostem popularności smarfonów i innej elektroniki. Tymczasem recycling metali ziem rzadkich wciąż nie funkcjonuje tak jak powinien.

Więcej o: