Poznaj Rosjanina, który przejął kontrolę nad Twoim komputerem

Rosyjskie władze aresztowały hakera odpowiedzialnego za stworzenie narzędzia BlackHole Exploit Kit. Pozwala ono cyberprzestępcom z całego świata w wygodny sposób przejąć twój komputer. Na powyższym zdjęciu widzicie człowieka, dzięki któremu było to możliwe. W tle jego Porsche Cayenne...

Na początek opiszmy czym jest BlackHole Exploit Kit. To taki zestaw "zrób to sam" dla każdego hakera: zawiera zarówno szkodliwe oprogramowanie służące przejęciu kontroli nad maszyną (exploit) jak i opisy skutecznej dystrybucji złośliwego kodu. Aplikacja stworzona przez rosyjskiego hakera o pseudonimie Paunch pozwala też w wygodny sposób nadzorować efekty infekcji.

Panel sterujący BlackHolePanel sterujący BlackHole Fot. za malwaredomainlist.com Fot. za malwaredomainlist.com (Link do większego zdjęcia  >>>>>tutaj )

Paunch został aresztowany przez rosyjskie władze pod koniec października. Dopiero w zeszłym tygodniu ujawniono więcej szczegółów na temat zatrzymanego. Ma 27 lat, swój zestaw oprogramowania wprowadził na rynek w 2010 roku. Zarabiał na nim ok. 50 tys. dol. miesięcznie, pozyskał ponad tysiąc klientów.

belkabelka Fot. belka Polska to siedlisko botnetów! Cała prawda ujawniona nam przez Microsoft.

BlackHole kosztował od 500 do 700 dol., za dodatkowe 50 dol. miesięcznie Paunch oferował dostęp do specjalnej wersji oprogramowania niewidzialnej dla programów antywirusowych.

Rosjanin próbował powiększyć zakres prowadzonych usług - szukał hakera, który stworzy dla niego nowy zestaw exploitów, oferował 100 tys. dol. W kilka tygodni po zatrzymaniu Pauncha cyberprzestępca, który miał przyjąć zlecenie pochwalił się, że uzyskał nowego zleceniodawcę. I budżet wynoszący 450 tys. dol.

Przebieg infekcji prezentuje poniższe nagranie. Prawda, że wygląda bardzo "niewinnie"?

 

Rosyjskie władze przewidują, że Paunch na swoim biznesie zarobił co najmniej 2,3 miliona dolarów, prawdziwa kwota jest jednak nieznana. Nic więc dziwnego, że znajdą się chętni, którzy takie oprogramowanie stworzą.

Rosjanin jest właśnie sądzony, władze nie sprecyzowały jednak jakie zarzuty mu postawiono. Być może udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Po raz kolejny więc stało się jasne, że za "darmowym oprogramowaniem" i bezpłatnymi filmami kryją się często pułapki zastawiane przez hakerów takich jak Paunch. Przeglądając niektóre strony narażamy się na to, że kontrola nad komputerem zostanie oddana w ręce cyberprzestępców.

Więcej o: