5 innowacji, które zawdzięczamy polskiemu oddziałowi Intela

W tym roku mija 20 lat działalności polskiego oddziału firmy Intel. Przez dwie dekady świat komputerów bardzo się zmienił - w dużej mierze dzięki innowacjom, które powstały w Polsce.

Kiedy Intel otwierał w 1993 roku swój oddział w Polsce firma prezentowała następcę procesora 486. Wtedy po raz pierwszy padła nazwa "Pentium". Procesor kusił konsumentów następującymi zaletami:

"Częstotliwość taktowania do 66 MHz zapewnia niedoścignioną wydajność Architektura superskalarna pozwala nowym procesorom Pentium wykonywać więcej niż jedną instrukcję w czasie pojedynczego cyklu Przeprojektowany koprocesor do 6 razy wydajniejszy niż w procesorze i486"

Dziś trochę trudno uwierzyć, że takie parametry sprzętu rozpalały wyobraźnię i otwierały portfele.

Przez dwie dekady polski oddział Intela współtworzył całkiem sporo innowacji. I bardzo się rozrósł - na początku istnienia w gdańskim centrum rozwoju zatrudniał 90 pracowników, dziś 1000.

20 lat Intela w Polsce20 lat Intela w Polsce Fot. Intel

Fot. Intel

1. IntelWireless Display (WiDi). Koniec z kablami i bałaganem

Technologia umożliwia bezproblemowe przesyłanie filmów z urządzenia typu laptopa, smartfona, tabletu  do telewizora, granie na zestawie kina domowego lub wyświetlanie prezentacji biznesowych z tabletu na wielkim ekranie w sali konferencyjnej.

 

2. Lepsze zabezpieczenie sprzętu: Intel Identity Protection

Technologia Intel IPT zabezpiecza punkty dostępu do sieci i stron internetowych dzięki kilku metodom sprawdzania, czy logowanie następuje z zaufanej platformy i jest dokonywane przez uprawnionego użytkownika - a nie przez złośliwe oprogramowanie. Jedna z metod wykorzystuje hasła jednorazowe (OTP) - unikalne, jednorazowe, sześciocyfrowe liczby generowane co 30 sekund przez zintegrowany procesor. Ta metoda jest odporna na modyfikacje i działa w izolacji od systemu operacyjnego1. Ponieważ poświadczenia są zabezpieczone wewnątrz chipsetu, nie można nimi manipulować za pomocą złośliwego oprogramowania ani fizycznie oddzielić ich od komputera.

3. HD Audio

Do 2004 roku standardem był AC'97. Zastąpił go Intel High Definition Audio (HD Audio), który zapewnił "krystalicznie czysty cyfrowy dźwięk". To dzięki tej innowacji mogliśmy zmienić komputer w kino domowe i cieszyć się jakością Dolby 7.1.

20 lat Intela w Polsce20 lat Intela w Polsce Fot. Intel

Fot. Intel

4. USB 3.0 - ultraszybkość

USB 3.0 był długo oczekiwanym  następcą USB 2.0 - standardu obowiązującego przez niemal dziesięć lat.  USB opracowano już w roku 1996 - jako łatwe w obsłudze połączenie pomiędzy komputerem a urządzeniem peryferyjnym. Do tego czasu użytkownicy męczyli się z portami równoległymi i szeregowymi. Sukces przyszedł dopiero wraz z wprowadzeniem standardu 2.0: dane płyną z szybkością 480 Mb/s, urządzenia plug&play można podłączać i odłączać bez wyłączania komputera, a dzięki zintegrowanemu zasilaniu wiele urządzeń, takich jak pamięci USB, kamery internetowe i dyski małego formatu, obywa się bez własnych zasilaczy. Jedyna wada: 480 Mb/s (szybkości osiągane w praktyce rzadko wynoszą ponad 300 Mb/s) dziś po prostu przestało wystarczać. Dlatego w roku 2007 Intel zapowiedział wprowadzenie standardu 3.0, który był gotowy już w listopadzie 2008. USB 3.0 nie ma tej wady: przez nowy port dane mają pędzić z szybkością do 5 Gb/s, a więc - w porównaniu z 2.0 - szybkość transferu zwiększyła się dziesięciokrotnie.

belkabelka Fot. belka Tego o Intelu mogłeś nie wiedzieć. 45 lat firmy w wyjątkowym podsumowaniu

5. Sterowniki zintegrowanych układów graficznych Intela

Układy graficzne Intela są bardzo popularne - w wielu przypadkach mają wystarczającą moc by nie trzeba było stosować osobnej karty graficznej. Sterowniki do tych układów były współtworzone przez polski oddział firmy.

 

Jakie są jeszcze dokonania polskiego oddziału Intela na przestrzeni ostatnich 20 lat? Warto wymienić najszybszy polski superkomputer, który działa w Centrum Informatycznym Świerk. Działa w oparciu o 896 procesorów Intel Xeon (10 rdzeni).

20 lat Intela w Polsce20 lat Intela w Polsce Fot. Intel Fot. Intel

Powyższa ilustracja przedstawia też inne sukcesy, do których przyczynił się Intel. Stworzył jeden z największych systemów do obróbki filmów z którego korzystał Tomek Bagiński tworząc "Katedrę". Dzięki Intelowi powstał też hotspot w Wieliczce (najniżej położony hotspot w Europie).

Drogę jaką przebył Intel przez dwadzieścia lat przedstawia poniższa ilustracja- od procesorów Intel Pentium zaprezentowanych w 1993 r. po przeznaczone dla smarfonów i tabletów Atomy.

20 lat Intela w Polsce20 lat Intela w Polsce Fot. Intel

Fot. Intel

Więcej o: