WIP Polska 2013: Mobile. Era Post-PC jeszcze nie dotarła do Polski

Ponoć na świecie jest więcej telefonów komórkowych niż ludzi którzy korzystają ze szczoteczek do zębów. Z badania World Internet Project Mobile Polska 2013 wynika, że 85% Polaków posiada telefon komórkowy. Ale już tylko 28% osób łączy się za jego pośrednictwem z internetem. Raport pokazuje też bardzo ciekawy profil użytkowników tabletów, których w naszym kraju coraz więcej.

Najpopularniejszym urządzeniem, za pomocą którego łączymy się w Polsce z internetem jest komputer - aż 69% ankietowanych wybrało właśnie tę odpowiedź. Smartfon wykorzystuje w tym celu 28% osób. Niewielu ankietowanych przyznaje się też do posiadania więcej niż jednego urządzenia za pośrednictwem którego korzysta z internetu. 22% osób twierdzi, że łączy się z siecią przez komputer i telefon. Trzy urządzenia (komputer, telefon, tablet) wykorzystuje w tym celu zaledwie 3% Polaków.

Fot. WIP Polska 2013 Mobile

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć całą infografikę)

Wśród osób korzystających ze smartfonów wyraźną nadwyżkę (w porównaniu z ogółem osób korzystających z sieci) widać wśród grupy 15-24 lata. W pozostałych grupach ze smartfonów korzystają głównie osoby z wykształceniem wyższym. Z tabletów korzystają natomiast głównie właściciele firm w wielu ok. 30 lat.

Fot. WIP Polska 2013 Mobile

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć całą infografikę)

Dzięki wnioskom z badania World Internet Project po raz kolejny można obalić tezę, zresztą bardzo modną w branży interaktywnej, że "żyjemy w erze post PC". Wcześniej mocno dyskutował z nią raport Deloitte, który zwracał uwagę, że w roku 2013 ponad 70 proc. godzin spędzonych przy urządzeniach komputerowych (PC, smartfonach, tabletach) będzie należało do PC.

- podsumowuje Monika Mikowska, autorka bloga jestem.mobi. Z kolei dr Dominik Batorski z Uniwersytetu Warszawskiego zauważa:

Polacy korzystają z telefonów w sposób mało wszechstronny i tylko mała grupa korzysta regularnie z bardziej zaawansowanych możliwości. Podstawowe zastosowania telefonu to cały czas tylko rozmowy i SMS-y. Inne zastosowania są zdecydowanie rzadsze i wykorzystywane jedynie przez część użytkowników. Nawet robienie przynajmniej od czasu do czasu zdjęć za pomocą telefonu i ich przesyłanie deklaruje 41% użytkowników.

Fot. WIP Polska 2013 Mobile

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć całą infografikę)

Jakie są pozostałe najczęściej wykonywane przez nas czynności na smartfonie? Jak często z niego korzystamy? Kim są użytkownicy smartfonów, a kim tabletów? Czy Polacy korzystają z kilku urządzeń jednocześnie? Tego wszystkiego dowiecie się z raportu World Internet Project Polska 2013 Mobile.

Aby pobrać za darmo raport w wersji PDF, najpierw podziel się nim ze znajomymi za pomocą Facebooka lub Twittera.

W przypadku udostępnienia informacji na Facebooku po jej przesłaniu należy pozostać w tym samym oknie przeglądarki i poczekać aż zakończy się odliczanie. Raport zostanie automatycznie pobrany i otwarty w oknie. Można go zapisać na dysku. Jeśli zamkniemy okno bez zapisywania, w celu ponownego otwarcia raportu konieczne będzie powtórne przejście procedury dzielenia się w serwisie społecznościowym.

Więcej o: