Smarfon Nokii działający na Androidzie gotowy do sprzedaży. Tylko czy Microsoft na to pozwoli?

Nokia ma gotowy do sprzedaży low-endowy smartfon działający na specjalnej wersji Androida pozbawionej usług Google. Z jednej strony Microsoft mógłby dzięki niemu odebrać klientów rywalowi, z drugiej osłabić pozycję Windows Phone. Czy zatem Nokia z Androidem trafi ostatecznie do sprzedaży? Rozważamy wszystkie "za" i "przeciw".

Portal AllThingsD , powołując się na przeciek ujawniony przez Evleaks (zdjęcie u góry) podaje, że Nokia ma smartfon z Androidem, który w zasadzie jest gotowy do wprowadzenia na rynek. Projekt o nazwie Normandy (lub AoL czyli Asha on Linux) jest stworzony na bazie Androida. A konkretnie jego specjalnej, otwartej wersji, pozbawionej usług Google. W podobny sposób swój system stworzył Amazon dla tabletu Kindle Fire.

"Według naszego źródła w Nokii wygląd nowego systemu jest bardziej zbliżony do Windows Phone niż tego, który używany jest w Ashy. "

- pisze AllThingsD.

Warto zauważyć, że projekt telefonu przypomina trochę model N9.

Normandy ma być prawdopodobnie następcą feature phone'ów z serii Asha, które według przewidywań analityków za rok-dwa nie będą już miały racji bytu. Wciąż nie jest jednak jasne, czy Microsoft dopuści produkt do sprzedaży. Najpierw trzeba rozważyć wszelkie "za" i "przeciw" takiej decyzji. Próbują tego dziennikarze różnych portali technologicznych. Poznajmy ich punkt widzenia.

"Każdy telefon zbudowany na tej platformie odbiera Google możliwość zarabiania pieniędzy i wykorzystywania danych klientów".

Kevin C. Tofel z portalu GigaOM uważa, że Nokia działająca na Androidzie mogłaby przynieść Microsoftowi korzyść.

Korzystając z bezpłatnego oprogramowania Microsoft mógłby stworzyć swoistą kopię Windows Phone bez zbytnich inwestycji. [...] Nokia mogłaby połączyć usługi własne i Microsoftu - wtedy w jednym urządzeniu znalazłyby się zarówno takie usługi jak np. "Miasto w obiektywie" i Skype, Office i SkyDrive. Microsoft mógłby zbudować telefon działający na Androidzie ale pozbawiony jakichkolwiek relacji z Google.

Według Tofela nie byłoby problemu z aplikacjami, bo przykład Kindle udowadnia, że deweloperzy nie muszą się zbytnio napracować przystosowując swoje aplikacje do produktu Amazonu.

belkabelka Fot. belka Pracował dla Nokii, teraz chce z nią konkurować smartfonem z Androidem

Jared Newman z portalu Techhive.com jest podobnego zdania. W tekście zatytułowanym "Nokia na Androidzie to nie taki szalony pomysł" również powołuje się na przykład Kindle Fire

"Normandy" mógłby działać na bardzo zmodyfikowanej wersji Androida, tak w przypadku Kindle. To pozwoliłoby stworzyć Nokii urządzenie wyglądające i działające w unikalny sposób wciąż mogące korzystać z aplikacji na Androida.

Newman zauważa też drugą stronę medalu

"Problem w tym, że Microsoft być może sam chciałby zostać poważniejszym graczem w segmencie low-end.  Najtańszy smartfon z Windows Phone jest już do kupienia za 70 dol. bez kontraktu".

"Microsoft najpewniej nie zrealizuje Androdowego planu Nokii".

Redakcyjny kolega Tofela, David Meyer , ma zupełnie inny punkt widzenia. Według niego Microsoft decydując się na wypuszczenie smartfona z Androidem osłabi pozycję Windows Phone - może zyskać niewiele a sporo stracić.

"Microsoft próbuje właśnie uporządkować swoje systemy operacyjne i prawdopodobnie rezygnuje z Windows RT. Musi to zrobić zarówno ze względów marketingowych jak i z uwagi na relację z twórcami aplikacji."

Dlaczego? Bo deweloperzy nie lubią fragmentacji rynku.

"Tymczasem Windows Phone z kwartału na kwartał radzi sobie coraz lepiej, w szczególności poza USA. Teraz na rynku dostępne są tańsze smartfony z tym systemem jak choćby Lumia 520. Dlaczego Microsoft miałby nie pójść dalej tym tropem wprowadzając na rynek kolejne, jeszcze tańsze smartfony z Windows Phone?"

- pyta Meyer

A na koniec zauważa, że Microsoft być może będzie bał się zaryzykować

"Tak, za 2 miliardy dolarów zarabiany rocznie na patentach z Androida Microsoft może sobie pozwolić na wszystko. Tylko czy to jest warte ryzyka? Rozsądniej byłoby rozwijać Windows Phone jednocześnie ciesząc się zyskami z patentów".

Nokia z Androidem miałby zadebiutować na rynku już w przyszłym roku. Tylko czy Microsoft na to pozwoli?

dane dostarcza:

Więcej o: