CES 2014: Samsung zaskakuje nowymi tabletami, prezentuje gigantyczny telewizor

W Las Vegas trwają targi CES podczas których swoje nowości prezentują wszystkie liczące się światowe firmy. Jedną z najbardziej obleganych imprez była konferencja Samsunga, który pokazał sporo nowego sprzętu i kilka razy nas zaskoczył. Dał się też zaskoczyć reżyserowi "Transformersów"...

Poniedziałkowa konferencja Samsunga, która odbyła się na targach CES w Las Vegas, wzbudziła spore zainteresowanie mediów. Koreański gigant pokazał dużo nowości - m.in. telewizor nowej generacji, który ma w niedługim czasie stać się nowym standardem oraz inteligentny sprzęt AGD. Największym zaskoczeniem okazały się jednak nowe tablety z serii Galaxy.

Przyszłość to nowoczesny dom

Konferencję Samsunga rozpoczął prezes firmy BK Yoon. Streścił wizję, która przyświecała wszystkim prezentowanym tego wieczora urządzeniom.

Według Samsunga z uwagi na starzejące się społeczeństwo oraz rosnącą liczbę mieszkańców zamieszkujących miasta, technologia "domowa" stanie się coraz bardziej istotna dla konsumenta. Koreańczycy chcą więc produkować sprzęt, który będzie interaktywny, elastyczny jeśli chodzi o zastosowanie i "podłączony do sieci". Korzystanie z różnego rodzaju urządzeń ma być po prostu prostsze, przyjazne użytkownikowi, powszechne.

Samsung Smart Home

Jednym z pierwszych rozwiązań, jakie zaprezentował Samsung w tej dziedzinie jest Smart Home. To platforma, serwer, który pozwala integrować komunikację pomiędzy różnymi inteligentnymi urządzeniami pracującymi "pod jednym dachem". Chodzi tu nie tylko o smartfomy, tablety i telewizory ale również systemy alarmowe, światła etc.

Samsung Smart HomeSamsung Smart Home Fot. Samsung

Fot. Samsung

Smart Home będzie wykorzystywał trzy usługi: Device Control, Home View i Smart Customer Service. Oto przykład działania pierwszej funkcji: wystarczy powiedzieć do zegarka Galaxy Gear komendę "Going out" by zmienić ustawienia klimatyzacji. Inna komenda pozwoli też np. przygasić światła w salonie podczas oglądania filmu.

Home View pozwala nam zdalnie nadzorować dom - w dowolnym momencie będziemy mogli na ekranie smarfona lub tabletu zobaczyć obraz z podłączonej do systemu kamery.

Smart Customer Service to usługa, która ma samodzielnie wezwać serwis do szwankującego urządzenia albo np. zamówić tusze do drukarki.

Warto wspomnieć, że podobne rozwiązanie o nazwie Home Chat zaprezentował LG.

"Home Chat ma współpracować z lodówką, pralką, piekarnikiem i odkurzaczem dzięki technologii NLP (Natural Language Processing) pozwalającej użytkownikowi na używanie codziennego języka w komunikacji ze sprzętem domowym."

Więcej szczegółów tutaj

Samsung UHD TV - telewizor, który wygniesz i telewizor, który nie zmieści się w żadnym mieszkaniu

Prezentacja produktu o nazwie "Bendable TV" była sporym zaskoczeniem. Na scenę wjechał "klasyczny" bo płaski telewizor o przekątnej ekranu wynoszącej 85 cali. Wystarczyło jednak użyć odpowiedniego przycisku na pilocie a telewizor sam się wygiął. Prototyp telewizora wyposażono więc nie tyle w co wygięty ale elastyczny wyświetlacz. Według Samsunga ta funkcja bardzo się przyda podczas oglądania filmów.

Samsung Bendable TVSamsung Bendable TV Fot. za Cnet ASIA Fot. za Cnet ASIA

Być może jeszcze większym zaskoczeniem było pojawienie się na scenie telewizora o przekątnej 105 cali. Potrafi wyświetlić obraz o rozdzielczości 5120x2160 pikseli. Trzeba tu wyjaśnić, że UHDTV czyli Ultra Hight Definition TV to inna nazwa na standard 4K.

Samsung UHDTVSamsung UHDTV Fot. Samsung

Fot. Samsung

LG podczas targów CES również zaprezentował telewizory. Jeden z nich ma ekran o przekątnej 84 cali i wyświetla obraz w rozdzielczości 3840x2160 pikseli.

Gigantyczne telewizory Samsunga na pewno długo jeszcze nie staną się powszechnie kupowanymi modelami, koreańskiemu gigantowi chodzi jednak o zaznaczeniu swojej pozycji na rynku telewizorów 4K. Według Samsunga w zeszłym roku sprzedano ich ok. 2 mln sztuk, w tym roku ma być to już 12 mln. sztuk a w ciągu pięciu lat - 60 mln. szt.

Podczas prezentacji telewizorów doszło do niemiłej wpadki. Reżyser Michael Bay, twórca takich hitów jak choćby "Transformers" wyszedł na scenę by opowiedzieć o tym, jak wielkie telewizory inspirują go jako twórcę. Niestety wyraźnie speszony artysta po zaledwie kilku zdaniach stwierdził, że teleprompter nie wyświetla mu tekstu i... uciekł ze sceny. Współczujemy, to musiało być bardzo stresujące.

 

Samsung Galaxy NotePRO and TabPRO - nowa generacja urządzeń, które mają zapewnić komfort zarówno w pracy jak i podczas zabawy

Na koniec najciekawsze. Koreański gigant zaprezentował również tablety. Ich istnienie zdradziły billboardy reklamowe widoczne już dzień przed imprezą, nikt nie znał jednak szczegółów dotyczących specyfikacji.

Galaxy Tab Pro i Galaxy Note Pro to tablety dostępne będą w kilku rozmiarach. Tab Pro w wersji 8,4, 10,1 i 12,2 cala, Note Pro tylko wersji 12,2 cala.

"Pro" w nazwie ma swoje uzasadnienie, bo według Samsunga mają sprawdzić się przede wszystkim w zastosowaniach profesjonalnych. Ale nie tylko - Koreańczycy bardzo podkreślali możliwość używania tabletów "w dwóch trybach". Pomóc w takim funkcjonowaniu ma też wyposażenie tabletów w system Android 4.4, który umożliwia logowanie różnym użytkownikom.

We wszystkich modelach z nowej serii znajdziemy 8 megapikselowy aparat z tyłu, aparat o rozdzielczości 2 megapikseli z przodu, układ WiFi oraz modem 3G/4G (opcja).

Galaxy Note Pro to ulepszona wersja Note 3 - przede wszystkim jeśli chodzi o ekran, który ma teraz rozdzielczość 2560x1600 pikseli. To pierwszy tablet Samsunga z ekranem 12,2 cala, specyfikacja sprzętu przypomina Galaxy Nexus 10 i Galaxy Note 10,1.

Oto wersja z ekranem o przekątnej 12,2 cala. Waży ok. 750 g.

Fot. Samsung

W środku Note Pro znajdziemy czterordzeniowy procesor 2,26Ghz (Snapdragon 800), 3GB pamięci RAM. Na dane będziemy mieli 32 lub 64GB. Bateria o pojemności 9500 mAh (dla tabletów o największym ekranie) ma zapewnić możliwość pracy nawet przez 10 godzin. Trzeba jednak zauważyć, że modele z mniejszym ekranem - np. TabPro 8,4 cala ma baterię znacznie mniejszą - jej pojemność wyności 4800mAh.

Galaxy TabPro 12,2 cala "napędzany" jest ośmiordzeniowym procesorem o częstotliwości 1,9Ghz (Snapdragon 800). W przypadku modelu posiadającego modem 4G użyto szybszego procesora - 2,3Ghz.

Model 8,4 cala prezentuje się następująco:

Samsung Galaxy TabPro Samsung Galaxy TabPro  Fot. Samsung Galaxy TabPro Fot. Samsung Galaxy TabPro

Oto pełna specyfikacja poszczególnych wariantów:

Galaxy Note PRO 12.2 cala z S-Pen

Wersja Wi-Fi/3G: Exynos 5 Octa (1.9GHz x 4 + 1.3GHz x 4)

Wersja LTE : Snapdragon 800 2.3GHz x 4

- WQXGA

- Aparaty 8MP / 2MP

- Pamięć 3GB RAM / Miejsce na dane 32GB/64GB

-  Akumulator o pojemności 9500mAh

- Android KitKat

Galaxy Tab PRO 12.2 cala

Wersja Wi-Fi/3G: Exynos 5 Octa (1.9GHz x 4 + 1.3GHz x 4)

Wersja LTE : Snapdragon 800 2.3GHz x 4

Rozdzielczość ekranu: WQXGA

- Aparat 8MP / 2MP

- Pamięć 3GB RAM / Miejsce na dane 32GB/64GB

- Akumulator 9500mAh

- Android KitKat

Galaxy Tab PRO 10.1 cala

Wersja Wi-Fi/3G: Exynos 5 Octa (1.9GHz x 4 + 1.3GHz x 4)

Wersja LTE : Snapdragon 800 2.3GHz x 4

Rozdzielczość ekranu: WQXGA

- Aparat 8MP / 2MP

- Pamięć 2GB RAM / Miejsce na dane 16GB/32GB

- Akumulator 8220mAh

- Android KitKat

Galaxy Tab PRO 8.4 cala

Procesor Snapdragon 800 2.3GHz x 4

Rozdzielczość ekranu: WQXGA

Aparaty 8MP / 2MP

Pamięć 2GB RAM / Miejsce na dane16GB/32GB storage

Akumulator 4800mAh

Android KitKat

Zarówno w TabPro jak i Note Pro znajdą się te same udogodnienia, nowe funkcje, które mają ułatwić zarówno rozrywkę jak i pracę. Jedną z nich jest MultiWindow - funkcja, która podobnie jak w Windows 8 pozwala podzielić ekran pomiędzy dwie aplikacje. Nowe funkcje zyskuje też rysik  - teraz np. rysując na ekranie tabletu prostokąt będzie można wywołać okno. Ważny jest też interfejs Magazine UX - dziennikarzom portalu Wired przypomina Windows 8.

Samsung pokazując urządzenia aż w czterech wariantach chce udowodnić, że potrafi sprostać wszystkim wymaganiom i ma urządzenia "na każdą okazję".

Urządzenia mają trafić na światowe rynki  w pierwszym kwartale tego roku.

To nie koniec innowacji

Samsung zaprezentował podczas konferencji również inne urządzenia, które są spójne z wizją "przyjaznego domu". Samsung Chef Collection to zestaw zawierający lodówkę, zmywarkę i kuchenkę. Sprzęt ma zapewnić komfort użytkowania "znany szefom kuchni".

Które produkty zaprezentowane na konferencji Samsunga ucieszą przeciętnego konsumenta? Najbardziej zapewne tablety - bo trafią na rynek najszybciej a spora ilość wariantów pozwoli znaleźć urządzenie idealnie dla siebie. Pojawienie się tabletu o przekątnej 12,2 cala sprawi też, że urządzenia z ekranem o przekątnej 10 cali przestaną już być największymi tabletami. To może sprawić, że zaczną tanieć.

Jeśli chodzi o telewizory to Samsung raczej chciał pokazać swoje możliwości - nikt przecież nie będzie wydawał fortuny na telewizor o przekątnej 105 cali. Telewizory 4K wyznaczają nowy standard nie tylko ze względu na niesamowitą rozdzielczość ekranu - to również nowy rozdział jeśli chodzi o usługę Smart TV. Samsung powiększa zakres współpracy z poszczególnymi dostawcami treści. Z punktu widzenia przeciętnego konsumenta, szczególnie polskiego, bardziej będzie liczyć się sukcesywny spadek cen.

Więcej o: