CES 2014: Sony miniaturyzuje urządzenia i zwiększa rozdzielczość. Co trzeba wiedzieć po ich konferencji?

Podczas swojej konferencji w Las Vegas Sony rozwijało hasło firmy na targi CES 2014: Play. Zaprezentowane urządzenia są małe i wiele z nich wspiera technologię 4K. Przyszłość Ultra HD wydaje się być bliżej niż sądziliśmy. 

Na konferencji podczas targów CES 2014 Sony zaprezentowało swoje produkty i wizję technologii na nadchodzący rok.

Dużo uwagi poświęcono obrazowi w rozdzielczości 4K, zarówno wyświetlaczom jak i kamerom. Podczas wystąpienia pojawił się Reed Hastings, CEO Netflix, który zachwalał telewizory Bravia. Tak samo jak podczas konferencji LG wspomniał o drugim sezonie serialu "House of Cards", który w lutym zostanie wyemitowany w 4K. Tym razem jednak mógł opowiedzieć także o serialach produkowanych przez Sony i na przykład nowe "The Blacklist" dostępne jest w Ultra HD, a dodatkowo cała seria "Breaking Bad" zostanie zremasterowana w wyższej rozdzielczości. Podczas konferencji padło zdanie:

Treści 4K już istnieją i są tworzone.

Ze wszystkich obietnic przyszłości 4K są to najbardziej zachęcające słowa, bo, jak niedawno wspominaliśmy , aktualnie brakuje filmów i seriali w 4K, by zakup takiego telewizora miał sens. Co jeszcze bardziej może napawać optymizmem, to obietnica, że do streamowania treści z Netflix w 4K wystarczy nam łącze o prędkości mniejszej niż 15 megabitów na sekundę - aktualnie dostępne w Polsce w przystępnej cenie 20 Mb/s ma  być więcej niż wystarczające. Jeszcze tylko niech Netflix się pojawi na naszym rynku...

Super mała kamera 4KSuper mała kamera 4K Fot. Sony Fot. Sony

Dodatkową zachętą do zakupu telewizora 4K może być nowa kamera Sony Handycam AX100E - aktualnie najmniejsza i najlżejsza kamera nagrywająca obraz UHD. Bez problemu możemy korzystać z niej jedną ręką, dzięki czemu powinna sprawdzić się nie tylko podczas kręcenia produkcji filmowych, lecz także w codziennym użytku. Cena jest jednak nadal dla wielu zbyt wysoka, bo ma wynosić ona $2000 (plus podatek, jak sądzę). Sony chwytliwie nazwało to "4K za 2k".

Psy uwielbiają Action CamPsy uwielbiają Action Cam Fot. Sony Fot. Sony

Kolejną nową kamerą Sony jest Action Cam HDR-AS100VR - sportowa kamera nagrywająca obraz w 1080p. Jest ona wyjątkowo mała i wraz z akumulatorem waży jedynie 92 gramy. Dodatkowo jest odporna na zachlapania i zawiera najnowszy system stabilizacji obrazy SteadyShot. Nie wiemy jednak jaka będzie jakość nagrywanego obrazu przy słabym oświetleniu oraz jakie jest opóźnienie w automatycznych zmianach parametrów ekspozycji. W końcu podczas dynamicznego ruchu trudno o stałe i niezmienne warunki oświetleniowe. Mnie najbardziej zachwyciły jednak akcesoria do tej kamery - spójrzcie tylko na to zapięcie dla psa. Jest wspaniałe.

Nowością jest także aparat A5000 - niezwykle mały (i podobno także lekki) aparat wi-fi z wymiennymi obiektywami. Korzysta on z matrycy APS-C, takiej samej jak wiele dużych lustrzanek, co jest niezwykłe przy aparacie tej wielkości.

 

Widać nie tylko LG w tym roku zaprezentuje nową opaskę na rękę. Sony rownież chce zaistnieć na tym rynku i przedstawiło Smart Band. Gdy nosimy ją na nadgarstku "nagrywa" ona nasze życie, które potem możemy odtworzyć w aplikacji Lifelog, dostępnej na Androidzie. Reklama mówi do nas: "Zobacz swój styl życia odtwarzany dla ciebie na kolorowym ekranie". Technologia do noszenia miała być tegorocznym trendem i widać te przewidywania właśnie się sprawdzają.

Podczas konferencji oczywiście nie mogło zabraknąć telefonów Sony. Przedstawiono nam dwie nowe Xperie: Z1 Compact oraz Z1s. Ta pierwsza ma oferować te same technologie i rozwiązania, co klasyczne Z1, ale w mniejszej obudowie. Z kolei Z1s jest usprawnioną wersją oryginału. Naszym zdaniem Xperia Z1 jest wspaniałym telefonem, choć nazewnictow nowych wersi oparte o litery "C" oraz "S" już gdzieś widzieliśmy.

Nie ma jednak co ukrywać - posiadanie Xperii Z1, w którejkolwiek wersji, jest marzeniem wielu. Dla tych, którzy nie lubią zmieniać telefonów Sony stworzyło system Xperia Transfer. Pozwala on na szybkie przerzucenie naszych danych ze starego telefonu na Xperię, bez względu na markę smartfona czy jego system operacyjny. Sądzę, że jest to ruch wymierzony bardziej w posiadaczy iPhone'ów, którzy przywiązani do ekosystemu Apple mogą być niechętni zakupowi aparatu na Androidzie. W końcu bezbolesną synchroniację posiadaczom telefonów z ich systemem oferuje Google, więc nie wiem w czym Xperia Transfer miałoby pomóc w tym przypadku.

Jak widać zapowiada się ciekawy rok dla elektroniki. Póki jednak jesteśmy na targach dajcie nam znać w komentarzach, które gadżety i urządzenia chcielibyście byśmy pokazali wam z bliska.

Więcej o: