Google ogłasza prace nad inteligentnymi soczewkami kontaktowymi

Już nie tylko inteligentne zegarki czy okulary - Google rozpoczął testy szkieł kontaktowych, które zawierają miniaturowe czujniki i potrafią wyświetlać informacje.

Na pewno jednym z najważniejszych trendów technologicznych 2014 roku będą wearable devices (wciąż brak dobrej polskiej nazwy - jeśli masz na nią pomysł, to napisz w komentarzu), czyli urządzenia, które nosić będziemy niczym dodatki do ubrania. To inteligentne zegarki, bransoletki mierzące naszą aktywność i kondycję czy okulary takie jak Google Glass.

Jednak dziś w nocy Google ogłosił coś, co bardzo podnosi poprzeczkę - soczewki kontaktowe z wbudowanymi czujnikami, które potrafią też wyświetlać proste informacje. Oddział Google zajmujący się najbardziej niezwykłymi projektami, Google[x], prowadzi badania nad szkłami, które mają pomóc chorym na cukrzycę.

Zobacz wideo

Jak czytamy na blogu Google Polska :

[...] cukrzyca jest coraz większym problemem -- dotyka jedną na 19 osób na ziemi. Jednak pewnie nie wiecie o codziennych zmaganiach, jakie osoby z cukrzycą muszą przechodzić starając się utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Niekontrolowany poziom cukru we krwi wystawia ludzi na ryzyko szeregu różnych powikłań, niektóre z nich są natychmiastowe i krytyczne, inne długoterminowe, jak uszkodzenia wzroku, nerek czy serca.
Zarówno gwałtowny wzrost, jak i nagły spadek cukru we krwi jest częsty i niebezpieczny, dlatego wymaga stałego monitorowania. Chociaż niektórzy noszą na ciele specjalne monitory z czujnikiem glukozy umieszczonym pod skórą, to wszyscy ludzie dotknięci cukrzycą muszą nakłuwać palec kilka razy dziennie, by uzyskać niezbędny wynik z kropli krwi. To uciążliwe i bolesne. W rezultacie wiele osób z cukrzycą sprawdza poziom glukozy we krwi znacznie rzadziej niż powinna.

Badania pokazały, że poziom cukru można skutecznie mierzyć nie tylko we krwi, ale też w innych płynach ustrojowych - m.in. łzach. Stąd wziął się pomysł umieszczenie czujników glukozy tam, gdzie łez nigdy nie brakuje - w oku. Powstały szkła kontaktowe, które maja wbudowane miniaturowe sensory, układy scalone oraz diody świecące. Sygnalizują one wprost do oka przekroczenie, w górę lub w dół, dopuszczalnego poziomu glukozy. Jak informuje Google[x] obecnie pomiary dokonywane są co sekundę.

Przy tak małej konstrukcji problemem jest zasilanie takiego urządzenia. Soczewka siłą rzeczy jest zbyt mała, by zawierała jakieś źródło prądu. Z informacji podanych przez Google wynika, że widoczne na zdjęciu potrójne paski okalające soczewkę są anteną odpowiedzialną za bezprzewodowe zasilanie indukcyjne. Noszący takie szkła ma zapewne przy sobie nadajnik, który generuje pole zasilające soczewkę. Antena przekazuje też odczyty do urządzeń zewnętrznych, takich jak smartfon.

Schemat budowy soczewkiSchemat budowy soczewki Fot. Google Fot. Google

Informacje o soczewkach kontaktowych diagnozujących jaskrę pojawiły się już w 2010 roku , jednak technologia ta nie rozpowszechniła się. Od dawna też rozważano możliwość umieszczania na soczewkach wyświetlaczy prezentujących informacje wprost na oku. Udział firmy takiej jak Google może sprawić, że inteligentne szkła kontaktowe zaczną się rozwijać naprawdę szybko.

Jak informuje Google[x], firma zamierza współpracować z partnerami, którzy będą rozwijać aplikacje pozwalające na wykorzystanie możliwości urządzenia oraz produkować sam sprzęt. Google będzie udzielał licencji. Daje to nadzieję, że nowa technologia znajdzie zastosowanie nie tylko w diagnostyce cukrzycy, ale z czasem rozwinie się i sprawi, że szkła kontaktowe będą potrafiły zbierać więcej informacji oraz wyświetlać je wprost na naszych oczach. Bliska przyszłość zapowiada się naprawdę ekscytująco.

Więcej o: