Dzień Babci - nie zgadniecie, dlaczego obchodzimy go akurat dzisiaj

Gdyby nie żart pewnego poznańskiego dziennikarza być może Dzień Babci nigdy nie trafiłby do naszego kalendarza. Na świecie obchodzi go zaledwie kilka krajów.

Dziś w kalendarzu 21 stycznia - Google postanowił więc przypomnieć o ważnym święcie specjalnym doodle.

Dzień Babci, obchodzony tego dnia również w Bułgarii i Brazylii, w polskiej tradycji łączy się z laurką, wierszykiem i kwiatkiem. Ale jak to wszystko się zaczęło?

Historię święta przedstawił portal mmpoznan.pl. W 1965 r. redakcja Expressu Poznańskiego postanowiła w niezwykły sposób uczcić 85 urodziny znanej wówczas aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, która grała rolę babci w spektaklu "Drzewa umierają stojąc". Od redakcji Expressu dostała bukiet kwiatów i tort. Aktorce wmawiano jednak, że to z okazji "Dnia Babci". Żart spodobał się czytelnikom a święto zyskało olbrzymią popularność.

Dzień Babci jest celebrowany również w Brazylii i Bułgarii (21 stycznia) oraz w Hiszpanii i Francji. W Rosji Dzień Babci obchodzi się dopiero od roku 2009.  W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków.

 

Dzień Babci można uczcić korzystając z poniższego poradnika. Każda babcia ucieszy się z takiej laurki, niezależnie od wieku wnuczka.

 
Więcej o: