Mac kończy dziś 30 lat! Początkowo był używany do...

W 1984 roku dnia 24 stycznia miała miejsce premiera pierwszego w historii komputera Macintosh. Tak rozpoczęła się era komputerów PC, która trwa do dzisiaj.

Dokładnie 30 lat temu, 24 stycznia 1984 roku w sklepach pojawił się pierwszy model komputerów Macintosh. Rzecz jasna nie był to pierwszy sprzęt wyprodukowany przez Apple, ale ten charakteryzował się kilkoma przełomowymi rozwiązaniami. Jego reklama, którą możecie oglądać na górze artykułu, jest jedną z najbardziej znanych w historii elektroniki. Przedstawiała ona nadchodzącą rewolucję, jaką miała zapoczątkować premiera pierwszego Maka, a która w pewnym sensie nastąpiła. Spot został wyreżyserowany przez samego Ridleya Scotta, który już wtedy miał na swoim koncie takie filmy jak "Obcy" i "Łowca Androidów".

Pierwszy Macintosh, teraz znany jako Macintosh 128KPierwszy Macintosh, teraz znany jako Macintosh 128K fot. Wikipedia fot. Wikipedia

Pierwszy Macintosh dzisiaj nie wydaje się być imponującym komputerem. Wyposażony był w procesor Motorola 68000 działający z prędkością 8 MHz i 128 KB pamięci, a czarno-biały ekran o przekątnej 9" wyświetlał obraz w rozdzielczości 512x342. Co więcej, nie miał dysku wewnętrznego i system operacyjny był ładowany z dyskietki 3,5". Należy jednak pamiętać, że to był pierwszy powszechnie dostępny komputer z graficznym interfejsem, który do tego używał metafory "pulpitu" (biurka). Ścieżki dostępu wyglądały jak foldery na dokumenty, a pliki jak kartki papieru - jest to rozwiązanie, którego używamy do dzisiaj. Co więcej, spopularyzował także używanie myszki - tych rozwiązań używamy po dziś dzień.

Pierwsza wersja systemu operacyjnego na MakiPierwsza wersja systemu operacyjnego na Maki fot. Apple fot. Apple

Pierwszy Macintosh w 1984 roku kosztował $2495, co po 30 latach jest równowartością $5600. Mimo tak wysokiej ceny ten komputer i tak był niemal o połowę tańszy, niż poprzedzający go Apple III. Biorąc pod uwagę inflację, to obecne komputery Apple, nadal uznawane za drogie, możemy dostać za 20% ich ceny z lat osiemdziesiątych. Pokazuje to jak łatwo dostępna jest obecnie nowoczesna technologia.

Steve Jobs dołączył do zespołu zajmującego się projektem Macintosh w 1982 roku, po tym jak został wyrzucony z prac nad komputerem Lisa. W tamtym czasie zarząd Apple uważał, że jego pomysły są zbyt radykalne i miał nadzieję, że Jobs będzie sprawiał im mniej kłopotów zajmując się małym projektem, z którym nikt nie wiązał wielkich nadziei. Nie wzięli jednak pod uwagę uporu, z jakim założyciel firmy będzie dążył do zrealizowania swojej wizji.

Podczas pierwszego publicznego pokazu Macintosha w tle grała muzyka Vangelis z filmu "Rydwany Ognia" - dziele opowiadającym o pokonywaniu trudności i uporze w dążeniu do celu.

 

Na stronie Apple można przeglądać interesujące informacje o Macintoshach. Na przykład w 1984 roku większość używała komputera do edukacji, programowania i grania. Wielka zmiana nastąpiła jednak w 1997 roku, kiedy jednym z najważniejszych zastosowań stało się przeglądanie Internetu i dostęp do emaila - jest to trend, który trwa do dzisiaj.

Z okazji 30 lecia pierwszego komputera Macintosh Apple opublikował film upamiętniający urodziny tej legendarnej maszyny.

 
Więcej o: