Trójwymiarowy hologram tureckiego premiera przemówił podczas kampanii wyborczej? Zdradzamy kulisy tej iluzji

Urzędujący premier Turcji zaskoczył zebranych podczas konwentu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju - pojawił się na scenie jako gigantyczny hologram. Wyjaśniamy w jaki sposób powstał.

Kilka zachodnich portali technologicznych opublikowało informacje o ciekawostce, która pojawiła się podczas konwentu tureckiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

Premier Recep Tayyip Erdogan przemówił do zebranych jako hologram. Na poniższym nagraniu widać jego postać wyłaniającą się z komputerowej animacji.

 

Zarówno turecki i amerykańskie serwisy informacyjne określają zastosowaną do wyświetlenia obrazu technikę jako "hologram ".

Czy to poprawna nazwa? O zdanie spytaliśmy pana Krzysztofa Dembińskiego, eksperta z firmy Alpha Vision.

Robert Kędzierski: Panie Krzysztofie, obejrzał Pan powyższe nagranie. Czy to co na nim widzimy to faktycznie hologram?

Krzysztof Dembiński: Takie określenie jest uzasadnione.

Ale przecież hologram powinien być przestrzenny

Na przeszkodzie stoi trochę język polski. W przypadku powyższego nagrania mamy do czynienia z prezentacją holograficzną. Jest to oczywiście iluzja przestrzennego hologramu. Cała sztuka tworzenia hologramów taki jak ten polega na tym, by stworzyć odpowiednie warunki. Kluczowe jest oświetlenie, bo to dzięki niemu jesteśmy w stanie oszukać ludzkie oko. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć: wszystkie hologramy o których do tej pory słyszeliśmy zostały stworzone właśnie w taki sposób jak ten turecki.

Czy kiedyś doczekamy się zatem hologramu wbudowanego w smartfon, telewizor?

Wątpię...

A co stoi na przeszkodzie?

Prawa fizyki panie Robercie. Obraz który widzimy to przecież światło odbite. Na czymś musi się rozpraszać więc jeśli mówimy o hologramie wielkości człowieka czy wbudowanym w sprzęt użytkowy to niestety wciąż science-fiction.

Dziękuję za wyjaśnienia.

Ja również. Pozdrawiam wszystkich Czytelników.

****

Jak tworzy się takie hologramy? Technik jest wiele jednak kluczowe jest: ukrycie źródła światła, odpowiednie oświetlenie i aranżacja sceny. W tej chwili nie ma innego sposobu tworzenia iluzji hologramu jak wyświetlenie obrazu na szkle, folii czy siatce.

Taka właśnie siatka lub specjalna folia projekcyjna pozwala wytworzyć iluzję przestrzennego hologramu. Jego podstawą jest sztuczka wymyślona w 1862 roku przez John Peppera i Henry'ego Dircksa tzw. "Duch Peppera". Jego działanie przedstawia poniższe zdjęcie.

Duch PepperaDuch Peppera Fot. za entermymind.blox.pl/

Fot. za entermymind.blox.pl/

Odpowiednie oświetlenie sprawiało, że obraz wyświetlał się na nachylonej szybie. Dzięki temu wydawał się wisieć w przestrzeni. Sztuczkę można odtworzyć w domowych warunkach posługując się na przykład poniższym filmem instruktażowym.

 

Turecki premier nie jest pierwszym politykiem, który postanowił wykorzystać "technikę holograficzną" - w 2012 roku podobną sztuczkę zastosował w swej kampanii indyjski polityk Nerendra'em Modim.

Więcej o: