Sztuczna trzustka pomoże cukrzykom - koniec z zastrzykami

Już za dwa lata ruszą testy implantu, który może poprawić życie milionów cukrzyków. To nie będzie lekarstwo na cukrzycę, ale ważna pomoc dla osób dotkniętych tą chorobą.
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki

- pisze Wikipedia na podstawie The New England Journal of Medicine.

Osoby chore na cukrzycę, które muszą przyjmować insulinę, otrzymały w ostatnich latach wiele nowych rozwiązań ułatwiających życie. Zamiast tradycyjnych strzykawek mogą stosować automatyczne "Peny" z wbudowaną skalą ułatwiające bezpieczne i dokładne podanie koniecznej dawki. Istnieją również iniektory bezigłowe, a nawet insulina w postaci wziewnej wdychana z inhalatora, która może częściowo zastąpić zastrzyki.

Joan Taylor, profesor angielskiego Uniwersytetu De Montfor, budzi nadzieje na jeszcze bardziej znaczące polepszenie warunków życia cukrzyków. Mowa o implancie mającym zastępować trzustkę.

Działa on tak, jak zdrowa trzustka, reguluje poziom cukru wypuszczając do krwioobiegu odpowiednią dawkę insuliny. Nie trzeba go napełniać każdego dnia, więc można uniknąć bolesnych zastrzyków

- wyjaśnia Taylor .

StrzykawkiStrzykawki Fot. na licencji CC BruceBlaus Wikimedia Fot. na licencji CC BruceBlaus Wikimedia

Implant jest tak naprawdę zbiornikiem otoczonym specjalnym żelem, który wypuszcza insulinę w momencie zwiększenia poziomu cukru we krwi. Gdy jego ilość się wyrównuje, żel twardnieje i blokuje podawania leku. Takie rozwiązanie mogłoby pomóc chorym na cukrzycę typu pierwszego i niektórym osobom z typem drugim, które muszą stosować codzienne zastrzyki. Być może już niedługo.

Jesteśmy bardzo blisko rozpoczęcia testów klinicznych (...) Urządzenie jest tanie i proste w użyciu. Sądzę, że powinno być dostępne globalnie. Nie tylko w Anglii, ale również w biedniejszych krajach

- dodaje profesor.

Testy na ludziach mają rozpocząć się w roku 2016, a do użytku implant może wejść już w ciągu najbliższych 10 lat. Przewidywana cena za implant i operację to 5000 funtów, więc około 25 000 zł. Dużo, ale sam zabieg w innych krajach może być tańszy.

Implant nie jest zasilany bateriami i nie posiada żadnych ruchomych części, więc szansa na jego odrzucenie przez organizm jest również mniejsza.

Cukrzyca sieje spustoszenie w zdrowiu milionów ludzi w Wielkiej Brytanii powodując ślepotę, choroby serca, udary mózgu i niewydolność nerek. Zastąpienie gruczołu trzustki w taki sposób mogłaby poprawić ich życie. Długo musieliśmy czekać na takie rozwiązanie, ale zmieni ono bardzo dużo

- skomentował dr. Ian Campbell.

Prace nad prototypem implantu trwają od 20 lat i kosztowały milion funtów.

Szymon Adamus

Fot. na licencji CC Mr Hyde  Wikipedia , BruceBlaus  Wikimedia

Więcej o: