Jesteś prawdziwym trollem internetowym? To mamy złe wiadomości

Jeśli uważasz się za trolla internetowego, to wyniki badań przeprowadzonych przez pewien kanadyjski uniwersytet mogą zabrzmieć szokująco. Cóż, kto jest trollem w sieci ten w świecie realnym...

Kim jest internetowy troll? W internetowej dyskusji dąży do zdyskredytowania innych choć nie zna się na temacie, w którym się wypowiada. Gardzi innymi, często zmienia front, dąży do osobistych konfrontacji. Jest zmorą niejednego forum czy serwisu informacyjnego. Więcej na ten temat przeczytacie tu.

Erin Buckels z kanadyjskiego Uniwersytetu Manitoba postanowiła sprawdzić, kim jest internetowy troll poza siecią, w świecie realnym.

Badania rozpoczęły się od wyselekcjonowania osób, które przejawiają odpowiednie cechy. Pomocne okazały się m.in. ankiety, w których internautów pytano o to co lubią robić najbardziej w sieci. "Trollować" odpowiedziało zaledwie 5,6% badanych, co dowodzi, że ta grupa użytkowników stanowi margines.

Analiza ich cech charakteru może jednak przyprawić o dreszcze. Troll poza siecią wykazuje się m.in. makiawelizmem (to skłonność do instrumentalnego traktowania innych i manipulowania nimi). Troll jest też narcyzem (egoizm, samouwielbienie), wykazuje cechy psychopatyczne (brak empatii, wyrzutów sumienia) i sadystyczne (odczuwanie przyjemności z zadawania cierpienia innym).

I to właśnie ta ostatnia cecha najwyraźniej cechuje trolla. W raporcie Erin Buckels czytamy:

"Zarówno troll jak i sadysta czują radość z zadawania cierpienia innym. Sadyści po prostu uwielbiają się dobrze bawić a Internet to często ich plac zabaw".

Troll może więc być nie tyle co osobą złośliwą w sieci ale bardzo ciężką we współżyciu w świecie realnym.

Więcej o: