Wszystko, co do tej pory wiemy o Galaxy S5. Tuż przed premierą

Do premiery Galaxy S5 zostało już około tygodnia. Podsumowujemy wszystkie doniesienia na temat flagowego smartfona Samsunga. W ostatniej chwili okazuje się, że niektóre wcześniejsze doniesienia nie potwierdzą się.

W poniedziałek 24 lutego Samsung (prawdopodobnie) zaprezentuje oficjalnie kolejny smarfon z serii Galaxy S. O "piątce" oficjalnie wiadomo niewiele, w sieci pojawiło się już bardzo dużo doniesień na temat smartfona. Pewna wydaje się być jedynie ogólna specyfikacja sprzętu, reszta jest mniejszą lub większą ale jednak niewiadomą.

Specyfikacja

- Ekran Super AMOLED o rozdzielczości HD, druga wersja 2560x1440 pikseli (2K) i przekątnej ok. 5,24", gęstość 560ppi

- Procesory Exynos 6 (wersja azjatycka) / Snapdragon 805 (wersja europejska)

- Aparat o rozdzielczości 16 megapikseli (niektóre źródła, potwierdzone zdjęciem opakowania, mówią o 20 MP)

- Układ graficzny: Adreno 330

- Pamięć RAM 4GB

- Android 4.4 KitKat

- akumulator o pojemności 3200mAh

Taka specyfikacja przewija się najczęściej w portalach technologicznych. Potwierdził ją m.in. Eldar Murtazin, rosyjski bloger zajmujący się technologią.

Eldar Murtazin, rosyjski bloger zajmujący się technologią potwierdza specyfikację Galaxy S5Eldar Murtazin, rosyjski bloger zajmujący się technologią potwierdza specyfikację Galaxy S5 Fot. Twitter Fot. Twitter

Ekran o rozdzielczości 2K? Tak, ale nie teraz

Źródła branżowe mówią o tym, że choć Samsung sam wytwarza ekrany AMOLED w S5 znajdziemy produkt Sharpa. Konkretnie ekran LCD Super AMOLED Low Temperature PolySilicon (LTPS). Magazyn PCWorld wyjaśnia, czym cechują się takie ekrany:

Technologia Low Temperature Poly Silicon TFT (LTPS-TFT) opiera się na odmiennym procesie produkcyjnym niż "tradycyjna" TFT: dzięki zachowaniu niskiej temperatury podczas produkcji, układy sterujące matrycy TFT są zintegrowane bezpośrednio w substracie szkła. Wyświetlacze LTPS-TFT charakteryzują się wysoką rozdzielczością i jasnością, a także o blisko 40 procent mniejszym zużyciem energii.

Dlaczego zatem Samsung zdecydował się zlecić produkcję ekranów konkurentowi, choć sam je produkuje? Według branżowych plotek koreański gigant chce się skupić na produkcji telewizorów OLED i obawia się o swoje moce produkcyjne.

Według dotychczasowych informacji w S5 miałby się znaleźć ekran o rozdzielczości 2K (2560x1440 pikseli). Najnowsze doniesienia portalu BGR rzucają więcej światła na tę kwestię. Samsung miał ponoć w planach wypuszczenie na rynek dwóch wersji S5 - jednej z ekranem o rozdzielczości HD, drugiej z ekranem o rozdzielczości 2K. Lepsza wersja miała na rynek trafić w marcu, teraz mówi się, że termin ten uległ "przesunięciu o kilka miesięcy".

Jeszcze większe wątpliwości co do wyświetlacza można mieć po lekturze doniesień The Korea Herald . Jak pisaliśmy przed tygodniem Samsung S5 miałby być wyposażony w ekran bez metalowej ramki. Pozwoliłoby to na nowy rodzaj interakcji ze smartfonem. S5 byłby pierwszym tego typu telefonem na rynku. Warto też wspomnieć, że podobne rozwiązanie ma się ponoć znaleźć w iPhonie 6.

Aparat fotograficzny

Kolejne źródła potwierdzają, że aparat wbudowany w Galaxy S5 będzie miał rozdzielczość 16 megapikseli. Androidauthority.com informuje, że będzie działał w dwudziestu różnych trybach (takich jak 3D Tour Shot, 3D Panorama, Golf, Aqua, Drama, Auto Potrait, HDR). Aparat będzie działał w nowej technologii ISOCELL. Dzięki niej będzie można tworzyć nagrania o rozdzielczości 4K (30fps) i 1080p (60fps).

Wygląd

W sieci próby analizy patentów Samsunga i jego wcześniejszych zapowiedzi mieszają się z wizjami grafików - nie jest więc pewne jak będzie wyglądał S5. Nie wiadomo więc, czy nowy smartfon będzie miał bardziej niż poprzedni zaokrąglone rogi, czy Samsung zrezygnuje z bardzo rozpoznawalnego przycisku "Home". W tym puncie trzeba też wspomnieć o ekranie "bez ramek".

Pojawiają się też informacje o tym, że S5 ma być dostępny w metalowej obudowie. I znów nic nie jest jasne do końca: jedne źródła mówią, że obudowa będzie wykonana ze stali nierdzewnej, inne, że z plastiku, jeszcze inne, że telefon będzie miał po prostu metalową klapkę. Być może wszystkie te informacje się potwierdzą, bo Samsung może przygotowywać różne wersje swojego smarfonu. Będziemy więc mieli wersję tańszą, bo "plastikową" i droższą "premium". To pozwoliło by Koreańczykom jednocześnie zadowolić malkontentów, którzy od lat zarzucają jego produktom "plastikowość" oraz zadbać o tych, którzy nie chcą dopłacać do metalowej obudowy.

Czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran? Cóż...

W mediach pojawiły się informacje o tym, że w S5 miałby się znaleźć czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran. Pisano też o skanerze tęczówki. Bardziej prawdopodobne wydaje się pierwsze z rozwiązań.

Według najnowszych informacji portalu BGR , wbrew wcześniejszym przeciekom, czytnik będzie wbudowany w przycisk Home. Podobnie jest w przypadku iPhone'a 5S.

Blog SamMobile twierdzi, że wie jak skaner będzie funkcjonował. Zeskanowanie linii papilarnych będzie wymagało przesunięcie kciuka po przycisku "Home", w trakcie tej czynności ma się on wyświetlać na ekranie telefonu "w czasie rzeczywistym". S5 pozwoli skanować aż osiem odcisków, jeden będzie służył do odblokowania aparatu, reszta do uruchamiania poszczególnych aplikacji.

"Piątka" ma też otrzymać ulepszony interfejs TouchWiz. Ma być prostszy, bardziej intuicyjny i lekko przeprojektowany (niektórym stylistyką przypomina iOS 7, system w który wyposażony jest sprzęt mobilny Apple).

Galaxy S5 ma też cechować się innymi zmianami w oprogramowaniu. Według portalu KnowYourMobile Koreańczycy zrezygnowali z kolejnych "fajerwerków".

"Czego powinniśmy się spodziewać po Galaxy S5 kiedy już sztuczki takie jak śledzenie ruchu gałek ocznych i cały ten bloatware zostały usunięte? Po prostu: lepszego aparatu, poprawionego designu, szybszego procesora."

Wodoodporny i tańszy?

Agencja Bloomberg dotarła do informacji, według których Galaxy S5 ma być wodoodporny. Konkretnie: będzie można myć go wodą oraz narazić na "krótkotrwałe zanurzenie".

To samo źródło twierdzi, że Galaxy S5 "będzie prawdopodobnie tańszy od poprzedników".

"Uroczyste otwarcie" pudełka zawierającego Galaxy S5 nastąpi podczas targów Mobile World Congress W Barcelonie w przyszły poniedziałek. Nasza redakcja będzie na miejscu, nie zapomnijcie więc nas odwiedzić. Eldar Murtazin, rosyjski bloger zajmujący się technologią potwierdza specyfikację Galaxy S5

dane dostarcza:

Więcej o: