Od zera do miliardera - niesamowita historia założyciela WhatsApp

Niedawno pisaliśmy, że Facebook chce kupić aplikację WhatsApp za 19 miliardów dolarów. Dla jednego z twórców programu to idealne zwieńczenie jego niezwykłej historii.

Jan Koum, jeden z twórców aplikacji WhatsApp, przeszedł długą i trudną drogę by osiągnąć sukces. Obecnie jest miliarderem i bardzo pożądanym człowiekiem w Krzemowej Dolinie.  Aż trudno uwierzyć, że wychowywał się w biedzie na ukraińskiej wsi, a jako nastolatek w Stanach Zjednoczonych musiał polegać na znaczkach żywieniowych od rządu federalnego by przeżyć.

Jan Koum urodził się 37 lat temu na Ukrainie. Mieszkał z matką na wsi, w domu pozbawionym prądu i ciepłej wody, aż w końcu, gdy miał 16 lat, wyemigrował wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Tam oboje musieli polegać na rządowych zapomogach, by nie cierpieć głodu.

Trudno jest oceniać charakter osoby na odległość, lecz wiele mówi fakt, że miliardową umowę z Facebookiem, wraz z drugim twórcą WhatsApp Brianem Actonem, Jan Koum podpisał w budynku Agencji Wsparcia Socjalnego, gdzie przed laty przychodził odbierać znaczki żywieniowe. Kilka przecznic od rządowego budynku mieści się siedziba WhatsApp, próżno jednak szukać tam wielkiego szyldu. W wywiadzie dla Forbes Koum powiedział:

Nie widzę powodu, by wieszać szyld nad drzwiami. To służy jedynie zaspokojenia wlasnej próżności. Przecież my wiemy, gdzie pracujemy.

Na stronie Internetowej aplikacji, w dziale "O nas" , nadal stoi wpis informujący, że WhatsApp Inc. jest start-upem technologicznym znajdującym się we wczesnej fazie wzrostu. Czy jest to zatem fałszywa skromność, czy może raczej wyraz dystansu jaki Jan Koum zawdzięcza swoim trudnym początkom?

Wolę myśleć, że to drugie. Historia Kouma jest tym bardziej inspirująca, że WhatsApp został kupiony za 19 miliardów dolarów. Microsoft za Skype zapłacił 8,5 miliarda, a Facebook stał się właścicielem Instagrama za okrągły miliard. Biedny imigrant z Ukrainy stworzył jeden z najbardziej pożądanych start-upów w historii - tego nie da się zmyślić.

Więcej o: