Nokia X miała działać bez usług Google. Nie udało się...

Nokia X to pierwszy smarfon (wciąż jeszcze) fińskiego producenta działający na systemie Android pozbawionym usług Google. Niestety w zaledwie kilka dni po premierze aplikacje takie jak Google Play czy Google Maps mogą działać na Nokii X bez przeszkód. Co się stało?

W miniony poniedziałek Nokia zaprezentowała podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie swój pierwszy smartfon działający na Androidzie. A konkretnie wersji, pozbawionej pakietu aplikacji Google. Zastępują je rozwiązania Microsoftu i Nokii. Finowie otworzyli nawet swoją wersję sklepu Google Play.

Specjaliści z portalu XDA Developers w mniej niż tydzień po premierze zaprezentowali bardzo prosty sposób na to, jak uruchomić usługi Google na Nokia X. Wystarczy pięć niezbyt skomplikowanych kroków. Kashamalaga, programista, który opracował metodę, stwierdził, że Nokia nie zabezpieczyła swego urządzenia zbyt solidnie. Jak widać na poniższym nagraniu smartfon, który miał być prztyczkiem w nos giganta branży bez problemu może uruchomić aplikacje takie jak  Gmail, Google Now, Google Maps .

Co na to wszystko Nokia? Wydaje się... bardzo zadowolona. Przedstawiciel Nokia Developer Team skomentował wyczyn KashaMalagi:

Nokia ciesz się ze shakowania swego smartfonaNokia ciesz się ze shakowania swego smartfona Fot. Twitter Fot. Twitter

"To jest niesamowite! Nie możemy się doczekać by zobaczyć dalsze postępy - bardzo nam się to podoba."

Dobra mina do złej gry? A może Nokia nie chce walczyć z wiatrakami. Co miałaby zrobić? Zabronić specjalistom z XDA wypuszczać własne wersje systemu na Nokia X?

Nie ma o co kruszyć kopii, Nokia X z działającymi usługami Google wcale nie musi tak bardzo Nokii przeszkadzać, bo skala zjawiska nie będzie spektakularna.

Portal The Verge twierdzi jednak, że zhakowana Nokia X to wstyd dla Finów bo pokazuje, że społeczność użytkowników Androida wcale nie chce smarfona bez usług Google i nie uważa rozwiązania Microsoftu czy Nokii za bardziej cenne.

 

Nokia X zielony 0 opinii Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy

Więcej o: