Ofensywa na rynku samochodów - Apple ujawnił CarPlay

Walka o deski rozdzielcze samochodów oficjalnie się rozpoczęła. Apple pokazał dzisiaj swój nowy produkt - CarPlay. Czy zapowiada się przełom?

Gdy na targach CES 2014 w Las Vegas Google ogłosił powstanie Open Automotive Alliace, które ma za cel wprowadzenie do samochodów systemu operacyjnego opartego na Androidzie, naturalnie przewidzieliśmy, że reakcja Apple jest tuż za rogiem. Minęły dwa miesiące i już możemy podziwiać zapowiedź nowego systemu CarPlay.

CarPlay to nowy interfejs do samochodu bazowany na iOS, który został specjalnie stworzony do obsługi podczas jazdy. Na głównym ekranie powitają nas znajome z iPhone'a ikony, ale byśmy nie musieli odwracać wzroku od drogi, by przeczytać SMSa, Apple dodał szereg usprawnień.

Wiele operacji będzie wykonywanych za pomocą poleceń głosowych wydawanych Siri. Przy kierownicy kompatybilnego auta będzie znajdował się odpowiedni przycisk aktywujący funkcję - wystarczy nacisnąć i powiedzieć, czego potrzebujemy. W ten sposób będziemy mogli dzwonić wybierając kontakt z naszej książki adresowej, ustalić trasę do nawigacji w mapach, zmienić odtwarzaną piosenkę, czy nawet napisać maila lub SMSa. Dodatkowo Siri będzie czytała nam otrzymywane przez nas wiadomości i powiadomienia.

Oczywiście oprócz poleceń głosowych będzie możliwe sterowanie CarPlay za pomocą ekranu dotykowego lub systemu sterowania oferowanego przez danego producenta samochodów, jak na przykład dodatkowa gałka lub d-pad.

Dodatkowo CarPlay będzie oferował aplikacje producentów niezwiązanych z Apple, jak Spotify, Beats Radio i Stitcher. Nie liczyłbym jednak na wsparcie dla Google Maps, tak więc trzymam kciuki by Apple doprowadził wreszcie swoją aplikację do porządku.

CarPlay ma być kompatybilny z iPhone'ami 5, 5S oraz 5C. Pierwsze samochody z tym systemem pojawią się w salonach już w tym roku i na początku będą to Ferrari, Honda, Hyundai, Jaguar, Mercedes i Volvo. Cieszy mnie, że w tym zestawienia są nie tylko najdroższe marki luksusowe, więc może CarPlay będzie dostępne także dla osób o bardziej realistycznych przychodach. Zwróćcie proszę uwagę, że Apple nie planuje współpracować z Audi, które aktualnie jest związane z Google.

Zobaczcie więcej zdjęć z CarPlay TUTAJ >>>

Fot. Apple

Więcej o: