Co jeszcze można wycisnąć z GPS? Wymyśl to i zgarnij nagrodę w konkursie Galileo Masters 2014

1 kwietnia po raz kolejny ruszy w Polsce konkurs Galileo Masters. Każdy, kto ma nowatorski pomysł na użycie nawigacji satelitarnej może wziąć w nim udział.

Stary, poczciwy GPS, który obchodził ostatnie dwudzieste piąte urodziny , wciąż może być użyty w nowatorski sposób. Na dodatek powstają inne systemy podobne do GPS - europejski nosi nazwę Galileo i będzie już niebawem dostępny. Równolegle z tym biegnie rozwój technologii, aplikacji oraz oryginalnych pomysłów, które opierają się na sygnale nawigacji satelitarnej".

Konkurs Galileo Masters, który odbywa się od 2004 roku. Organizatorem jego polskiej edycji został Kosmonauta.net - największy w Polsce serwis o przemyśle kosmicznym i astronautyce.

Do tej pory w historii konkursu zgłoszono ok 2500 różnych pomysłów na nowe zastosowanie nawigacji satelitarnej. Spektrum nowych zastosowań jest szerokie, dotyczy obserwacji Ziemi i ochrony środowiska, usług związanych z lokalizowaniem mobilnym, transportu czy różnego rodzaju usług. Jak widać na poniższym wykresie w zeszłorocznej edycji konkursu najwięcej prac dotyczyło lokalizacji mobilnej.

Galileo MastersGalileo Masters Fot. Kosmonauta.net Fot. Kosmonauta.net

Osoby, które mają pomysł na kolejne zastosowanie GPS mogą wziąć udział w konkursie aplikując na stronie galileo-masters.pl . Organizatorzy oceniając konkursowe projekty biorą pod uwagę kilka kryteriów takich jak poziom ich innowacyjności ale także potencjalne szanse na sukces rynkowy.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać od 1 kwietnia. Najlepsza koncepcja otrzyma nagrodę oraz tytuł zwycięzcy konkursu Galileo Masters w Polsce. Dodatkowo, zarówno zwycięzca jak i wszelkie inne zgłoszone pomysły będą mogły konkurować o nagrodę główną i kilka nagród specjalnych w ponadregionalnym finale tego konkursu w Monachium. W 2013 roku przyznano siedem nagród specjalnych, finansowanych m.in. przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR, Europejską Agencję Kosmiczną ESA oraz Europejską Agencję Nawigacji Satelitarnej GSA.

Pomysły zgłoszone do konkursu Galileo Masters w przeszłości osiągały już komercyjny sukces. Lista prac, które przykuły szczególną uwagę partnerów i inwestorów znajduje się pod tym adresem.

Więcej o: