Korzystasz z darmowego internetu Aero2? To czeka cię niemiła niespodzianka [AKTUALIZACJA]

Darmowy internet w Aero2 funkcjonował i miał się dobrze już od pewnego czasu. Nie był demonem prędkości i rozłączał się co godzinę, ale faktem jest, że nie trzeba było za niego płacić. Usługa na szczęście wciąż pozostaje darmowa, ale zostanie do niej wprowadzona CAPTCHA.

CAPTCHA to test, pozwalający systemowi na odróżnienie człowieka od automatu. Polega on na wyświetleniu użytkownikowi grafiki, zawierającej celowo zniekształconą (po to, by niemożliwe było jej automatyczne odczytanie - np. przez oprogramowanie OCR) frazę, którą należy przepisać podczas logowania się czy rejestrowania do forum, systemu darmowej poczty itp. System jest dość uciążliwy, a badania wykazują, że 20% osób które napotykają tę barierę w internecie, rezygnuje z logowania do danej strony lub usługi.

Teraz irytująca CAPTCHA będzie pojawiać się co godzinę na urządzeniach użytkowników Aero2.

Fot. Aero2

Dlaczego sieć wprowadziła takie utrudnienia?

Ano, dlatego, że połączenie z siecią Aero2 zrywane jest co godzinę. Urządzenia mobilne radzą sobie z tym odnawiając połączenie samoczynnie. A użytkownicy systemu operacyjnego Windows mogą korzystać ze specjalnej konfiguracji sieci, która też omijała godzinne ograniczenie Aero2. Z CAPTCHA to już nie będzie takie proste.

Jak czytamy na stronie Aero2:

Przez pierwszy tydzień od daty wdrożenia mechanizm CAPTCHA będzie wprowadzany sukcesywnie, tak aby każdy użytkownik mógł zapoznać się i przyzwyczaić do nowego sposobu autoryzacji, co oznacza że nie będzie konieczności wpisywania captcha przy każdym wznowieniu sesji.

Z wprowadzeniem przez Aero2 zabezpieczeń CAPTCHA są dwa problemu. Po pierwsze - to niewygodne dla użytkowników. A po drugie - nie wiadomo, jak na taką zmianę zareaguje UKE. Dlaczego? Tu należy się cofnąć do samych początków i przypomnieć, dlaczego firma dostarcza darmowy internet. Otóż Aero2 wygrało przetarg na częstotliwości 2500-2600MHz, które nadają się do zbudowania bezprzewodowej sieci LTE. Jednym z warunków postawionych w przetargu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej było udostępnienie 20% infrastruktury na świadczenie dostępu do darmowego internetu przez trzy lata. Umowa ta wygaśnie 21.12.2016 r.

Osoby które mają problem ze wzrokiem mogą zwracać się do operatora i po udowodnieniu swojej niepełnosprawności CAPTCHA powinna być u nich wyłączona. Więcej informacji znajdziecie tu .

Jak zauważa serwis dobreprogramy.pl, który jako pierwszy zauważył zmianę w regulaminie Aero2:

Największymi poszkodowanymi będą przede wszystkim użytkownicy sieci P2P oraz właściciele rozmaitych systemów automatycznych - kamerek IP, rozmaitych czujników, koparek bitcoinów, którzy wykorzystywali usługę Aero2, by zapewnić swojemu sprzętowi darmową łączność.

A co na to UKE? Próbujemy skontaktować się z Urzędem. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, tekst zostanie zaktualizowany.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AKTUALIZACJA - otrzymaliśmy odpowiedź z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE stwierdza, że wprowadzenie CAPTCHA nie narusza dotychczasowych zapisów i nie łamie regulaminu. W oświadczeniu czytamy:

Wprowadzenie przez Aero2 konieczności wpisywania przez użytkowników BDI po każdej zakończonej sesji kodu Captcha może ograniczyć i utrudnić użytkownikom korzystanie z tej usługi jednakże z drugiej strony zwiększy powszechność dostępu do BDI, w szczególności wśród osób wykluczonych cyfrowo, nie mających innej formy dostępu do Internetu, używających BDI jako dostęp do wiadomości i poczty, czy przeglądania stron www, a nie do ściągania wszelkiego rodzaju plików muzycznych, filmów, czy też do prowadzenia działalności gospodarczej, jak również ma na celu poprawę stopnia przestrzegania przez użytkowników BDI zawartego w decyzji rezerwacyjnej obowiązku aby jednorazowa sesja nie trwała dłużej niż 60 min, a także zmniejszenia ryzyka zaburzenia konkurencji względem ofert komercyjnych.
Więcej o: