Microsoft chce zawstydzić Apple'a - oto konkurentka dla Siri: Cortana

W nowej wersji Windows Phone 8.1 będzie w końcu pełnoprawny inteligentny asystent - a raczej asystentka. Cortana w końcu staje się rzeczywistością. W San Francisco na konferencji Build 2014 właśnie prezentowane są jej możliwości.

Prawdziwie inteligentny asystent to taki, który podsuwa potrzebne informacje we właściwym czasie, ale też taki, z którym można porozumieć się w naturalnym języku codziennym, nie jedynie konkretnymi poleceniami. A tak właśnie zapowiada się Cortana.

W nowym Windows Phone pojawi się specjalnie poświęcony jej kafelek. Cortana ma wszystkie funkcje, które do tej pory zapewniała Siri. Różnica jest jednak taka, że asystentka Microsoftu opiera się oczywiście o usługi Bing. Z prezentacji firmy wynika, że można się z nią komunikować w języku naturalnym. A co więcej, może ona inteligentnie zarządzać np. kalendarzem. Jeśli ustawimy za pomocą Cortany spotkanie, które będzie kolidować z innym wpisem w kalendarzu, asystentka nie omieszka o tym poinformować.

Pytania i polecenia jakie można zadawać Cortanie należą do typowych:

- kto wygrał wczoraj mecz?

- ile kalorii ma pączek?

Co ciekawe, można je też zadawać w mniej typowy sposób, np:

- poleć dobre restauracje w Szczecinie i zadzwoń do pierwszej z nich.

Jedną z lepszych funkcji jest to, że z Cortaną można rozmawiać nie tylko głosowo - polecenia można także wpisywać. Najciekawszą funkcją jednak wydają się być przypomnienia związane z konkretnymi osobami. Na przykład można powiedzieć Cortanie "następnym razem gdy będę rozmawiać z żoną przypomnij mi, żebym powiedział jej że kupiłem psa". I gdy następnym razem ktoś będzie rozmawiał z żoną przez telefon/ pisał do niej maila lub SMS-a, Cortana przypomni nam, byśmy o tym powiedzieli. Minusy? Można się spodziewać, że asystentka nie będzie mówić po polsku.

Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę, że porównania z Siri są nieuniknione, więc najwyraźniej postanowił załatwić to od razu, na swoich warunkach. Firma szybko opublikowała w sieci serię krótkich filmików naświetlających przewagę Cortany nad asystentem Apple. Niestety mimo, iż propozycja Microsoftu faktycznie wydaje się być bardziej atrakcyjna, to te spoty wyszły bardziej jak "nasze rozwiązanie jest lepsze, bo jest lepsze i nasze". 

 
 
 

Cortana będzie elementem nowego Windows Phone 8.1, który trafi na rynek w przeciągu kilku miesięcy.

Więcej o: