Wyrzuć myszkę! Kontroluj komputer... paprotką

Grupa artystów działających pod auspicjami Disney Research stworzyła technologię pozwalającą na interakcję z roślinami doniczkowymi. Jak to działa?

Botanicus Interacticus to projekt pozwalający na połączenie nowoczesnej technologii z naturą. W laboratoriach Disney Research artyści i naukowcy podłączają do komputerów i monitorów paprotki, bambusy, storczyki i inne rośliny doniczkowe.

W zależności od aplikacji dotykanie rośliny w różnych miejscach przekłada się na wytworzenie dźwięku o innej wysokości. W ten sposób roślina może być instrumentem. Sygnały, które są odbierane z rośliny przy pomocy prostej elektrody umieszczonej w doniczce mogą być przetwarzane na efekty wizualne.

Badacze z Disney Research wyjaśniają, że ich technologia opiera się analizowaniu zmian jakie zachodzą w obwodzie, którego częścią staje się roślina. W normalnej technologii dotykowej badana jest pojedyncza częstotliwość. Botanicus Interacticus sprawdza zakres od 1Khz do 3Mhz.

Badając sposób w jaki rośliny mogą stać się interaktywne naukowcy opracowali metodę ich "elektrycznego" odtwarzania. To oznacza, że tworzą też sztuczne rośliny potrafiące jeszcze więcej - będące w zasadzie urządzeniami ze świata rzeczywistości rozszerzonej.

Projekt Botanicus Interacticus, którego początki sięgają roku 2012, jest wykorzystywany do celów edukacyjnych i rozrywkowych.

 
 
Więcej o: