Google obchodzi Dzień Ziemi. Bohaterami doodle'a zostali: rudaczek północny, rozdymka, makak japoński, kameleon jemeński, chełbia modra i chrząszcz

Dzisiaj Dzień Ziemi - święto, które ma promować zachowania proekologiczne. Co w tej sprawie robi Google?

Dziś "Dzień Ziemi" - święto, które ma nam uświadomić ważkość problemów, z jakimi boryka się nasza planeta. Do tej globalnej inicjatywy przyłączają się wszelkie organizacje i instytucje promujące postawy proekologiczne. Dzień Ziemi powstał po to, by każdy z nas wiedział, co może robić dla ratowania przyrody, spowolnienia degradacji środowiska etc.

"Dzień Ziemi" 2014 w wyjątkowy sposób obchodzi Google. Dziś na stronie głównej serwisu znajduje się interaktywny doodle. Składa się z sześciu animowanych grafik, każda przedstawia innego przedstawiciela fauny. Wśród nich znalazły się: Rudaczek północny - koliber występujący w Ameryce Północnej, Makak japoński (żyjący wyłącznie na terytorium Japonii), Rozdymkowate - bardzo charakterystyczne ryby, które w momencie zagrożenia pompują do wnętrza ciała wodę lub powietrze by zwiększyć swoje rozmiary i wystraszyć przeciwnika. W doodle opublikowanych z okazji Dnia Ziemi znajduje się też chełbia modra - popularna na całym świecie, występująca również w Bałtyku meduza i kameleon jemeński , - jeden z największych żyjący na Ziemi. Ostatnim z bohaterów "Dnia Ziemi 2014" jest żuk gnojowy . wykazujący się niesamowitą dbałością o potomstwo chrząszcz .

Rozdymka to jedna z 'bohaterek' dzisiejszego doodle'a. Innymi są: chrząszcz, chełbia modra, makak japoński, rudaczek północny, kameleon jemeńskiRozdymka to jedna z "bohaterek" dzisiejszego doodle'a. Innymi są: chrząszcz, chełbia modra, makak japoński, rudaczek północny, kameleon jemeński Fot. Google. (Rozdymka to jedna z "bohaterek" dzisiejszego doodle'a. Innymi są: chrząszcz, chełbia modra, makak japoński, rudaczek północny, kameleon jemeński Fot. Wikipedia. (Rozdymka to jedna z "bohaterek" dzisiejszego doodle'a. Pozostałymi są: chrząszcz, chełbia modra, makak japoński, rudaczek północny, kameleon jemeński)

Dzień Ziemi jest obchodzony w Polsce od roku 1990. Co roku organizowane są z tej okazji rożnego typu akcje: oczyszczanie lasów, jezior, rzek, konkursy, imprezy, odczyty etc. Warto zorientować się, co z tej okazji dzieje się w twoim mieście.

W kwestii "Dnia Ziemi" panuje lekkie zamieszanie. Google swoim doodle uczcił dzisiaj "Dzień Ziemi", święto ustanowione w roku 1970 przez UNESCO. W roku 2009 ONZ postanowiła wpisać do kalendarza "Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi" obchodzony 22 kwietnia. Są to więc inicjatywy mające te same korzenie, jednak formalnie organizowane przez inne instytucje.

Trudno znaleźć klucz, który zdecydował, że to właśnie rudaczek północny, rozdymka, makak japoński, kameleon jemeński, chełbia modra i chrząszcz zostali "uhonorowani" dzisiejszym doodle. Nie są to gatunki zagrożone wymarciem. "Dzień Ziemi" jest dla Google okazją, by przypomnieć nam jak różnorodna jest przyroda na naszej planecie. Mamy o co dbać.

Więcej o: