Audrey Hepburn - legenda kina uhonorowana przez Google

Dziś przypada osiemdziesiąta piąta rocznica urodzin Audrey Hepburn, perły amerykańskiego kina wykradzionej z Europy.

Audrey Hepburn jest jedną w wciąż najbardziej rozpoznawalnych aktorek, ikoną kina w jego najlepszych czasach.

O tym, że Audrey Hepburn została aktorą zdecydował nie tyle przypadek, co świadomość własnych słabości. Urodzona w Belgii artystka na początku drogi zawodowej próbowała swych sił w balecie. Nie odnosząc sukcesów zaczęła pracować jako modelka, a w końcu i aktorka.

Audrey Hepburn rozkwitła na dobre dopiero po przeprowadzce do USA. Pierwsze doświadczenia zdobyte na planach brytyjskich produkcji ułatwiły jej zdobycie  roli w spektaklu Gigi wystawianym na Brodawayu. W końcu trafiła  do Hollywood. Niebywała uroda aktorki szybko zwróciła uwagę producentów.

Kiedy otrzymała rolę w Rzymskich Wakacjach obok Gregory Pecka nie spodziewała się zapewne, że okaże się przepustką do niekończącego się pasma sukcesów. Audrey Hepburn otrzymała za tę rolę Oscara. Gregory Peck chyba od razu wiedział, z jak wielkim talentem ma do czynienia, bo kiedy film trafił do kin nazwisko Audrey Hepburn było wymienione w czołówce małą czcionką. Aktor poprosił, by litery były tak wielkie jak te, którymi pisano jego nazwisko.

Kolejnym przełomowym filmem dla Audrey Hepburn było Śniadanie u Tiffany'ego". Hepburn otrzymała tę rolę w zaledwie trzy miesiące po urodzeniu dziecka, zastępując pierwotnie wybraną do obsady Marylin Monroe. Ta kreacja jest uznawana za jedną z najważniejszych w historii amerykańskiego kina, a Hepburn stała się wzorem kobiecej elegancji. Ekranizacja powieści Trumana Capote nie mogła nie być sukcesem.

 

Szczęśliwie dla Audrey Hepburn udało jej się trafić na złotą erę kina - to za jej czasów powstały najznakomitsze, klasyczne dzieła filmowe. Aktorka ma na swoim koncie udział w jeszcze kilku superprodukcjach takich jak Wojna i pokój czy My Fair Lady.

Po zakończeniu kariery filmowej Audrey Hepburn zajęła się pomocą charytatywną  - została ambasadorką UNICEF. Zmarła w roku 1993 na skutek niezwykle rzadkiego raka wyrostka robaczkowego.

Popularność aktorki jest tak duża, że dzisiejszy doodle prezentujący Audrey Hepburn pojawił się na niemal wszystkich światowych stronach wyszukiwarki Goodle.

Więcej o: