Dzień Matki 2014 - Doodle jak malowany z okazji święta, które obchodzimy po raz...

Dziś Dzień Matki. Google postanowił uczcić go w Polsce specjalnie stworzonym doodlem. Skąd jednak wzięła się ta jedna z najpiękniejszych tradycji?

Jak można się domyślić Dzień Matki pojawił się w różnych kulturach niezależnie od siebie. Święto to celebrowali już starożytni Grecy i Rzymianie, ale to tradycyjna nowożytna jest ważniejsza dla tego, jak dziś postrzegamy to święto.

Zarówno w siedemnastowiecznej Anglii jak i dwieście lat później, w USA, Dzień Matki traktowano bardzo poważnie, jako święto narodowe. W Stanach Zjednoczonych święto to ma bowiem związek z burzliwą historią - jego korzenie sięgają okresu wojny secesyjnej. Matki były tymi osobami, które w obozowiskach zapewniały żołnierzom odpowiednie warunki. Święto to z trudem "przebijało się" w masowej świadomości, dopiero w latach trzydziestych stało się w pełni celebrowanym świętem.

Dzień Matki w Polsce zaczęto świętować w roku 1914 (wtedy świętem narodowym ustanowił je też Kongres USA). W tym roku obchodzimy więc setną rocznicę celebrowania tego święta.

Przypomina o nim dzisiejszy doodle. Stylizowany jest na dziecięcy obrazek. Grafik Google z okazji Dnia Matki 2014 "namalował" mamę czytającą swoim dzieciom bajki.

Więcej o: