Loty kosmiczne dla każdego? SpaceX prezentuje Dragon V2

SpaceX, firma stworzona przez Elona Muska, po raz pierwszy publicznie zaprezentowała Dragon v2, rewolucyjny pojazd kosmiczny. Wkrótce loty w komos staną się znacznie tańsze i bardziej bezpieczne.

Amerykańskie władze i prywatne firmy od dawna szukają rozwiązań, które pozwoliłyby otworzyć nową erę w podboju kosmosu. Dziś ograniczają nas olbrzymie koszty wysłania czegokolwiek w kosmos oraz olbrzymie ryzyko, na które narażona jest załoga.

To może się zmienić dzięki nowemu pojazdowi stworzonemu przez firmę SpaceX. Została ona założona przez Elona Muska , twórcę serwisu PayPal (przejętego przez eBay).

Kapsuła Dragon v2 może zabrać na pokład siedmioosobową załogę i bezpiecznie przetransportować ją na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Może też dotrzeć w inne miejsca niskiej orbity okołoziemskiej.

Najciekawszą cechą Dragon v2, pozwalającą na obniżenie kosztów lotów w kosmos, jest możliwość wielokrotnego wykorzystania pojazdu.

Dragon v2 korzysta z niezwykle innowacyjnych silników Super Draco, które są w stanie wyhamować kapsułę i pozwolić na jej bezpieczne przyziemienie. Są produkowane metodą druku 3D i mają moc 160 razy większą od poprzednio używanych modeli. Silniki zaprojektowano w taki sposób, że ich awaria lub mechaniczne uszkodzenie nie spowodują naruszenia powłoki kapsuły.

Fot. SpaceX

Loty w kosmos może więc wkrótce czekać prawdziwa rewolucja. Prace nad Dragon v2 z pewnością przyspieszą na skutek konfliktu pomiędzy USA a Rosją toczonego w sprawie Ukrainy. Wzajemne sankcje wykluczające dalszą współpracę i przyspieszą decyzje NASA i umożliwią szybsze wykorzystanie Dragon v2.

Kapsuła ma zostać wysłana w kosmos po raz pierwszy do końca przyszłego roku.

Więcej o: