WWDC 2014: Apple prezentuje iOS 8. Najbardziej dojrzały system świata?

W San Francisco trwa konferencja WWDC 2014. Po zaprezentowaniu najnowszego systemu na komputery stacjonarne przyszedł czas na iOS8. Nowej wersji systemu mobilnego nie można nazwać kosmetyczną aktualizacją. Zmienia się naprawdę dużo.

Apple zaprezentował właśnie deweloperom najnowszą wersję systemu na urządzenia mobilne - iOS8. W nowej wersji systemu zmienia się naprawdę dużo. Oto przegląd najistotniejszych ulepszeń, niektóre z nich Tim Cook określił jako "najistotniejsze w historii".

Interaktywne centrum powiadomień

Fot. Apple

Do tej pory u góry ekranu widzieliśmy jedynie informacje: nadszedł e-mail, wiadomość SMS czy wiadomość z Facebooka. Można było przejrzeć listę tych powiadomień i przejść do poszczególnych aplikacji. Teraz centrum powiadomień staje się interaktywne - to znaczy, że możemy odpisać na wiadomość bezpośrednio z pola powiadomień. W taki sam sposób będzie można polubić coś na Facebook - bez wchodzenia na stronę serwisu czy włączania aplikacji.

Ponadto podwójne naciśnięcie przycisku Home wyświetli listę osób, z którymi rozmawiamy najczęściej.

Lepsza poczta

WWDC 2014WWDC 2014 Fot. Apple

Fot. Apple

Aplikacja Mail została udoskonalona na kilka sposobów. Po pierwsze poszczególne informacje łatwiej będzie oznaczać (na przykład "przeczytaj później"), używać poszczególnych flag etc. Najważniejsze, że będzie to można robić bez otwierania wiadomości.

Spotlight

Ta zmiana łączy się z tym, co Apple zmienił w systemie stacjonarnym. Tam Spotlight, aplikacja służąca do lokalnego wyszukiwania systemowa. W nowej wersji systemu będzie można jej używać do wyszukiwania osób, informacji z Google. W przypadku urządzeń mobilnych Spotlight będzie mógł przeszukiwać iTunes, sklep z aplikacjami etc.

Wiadomości

WWDC 2014

Fot. Apple

Dzięki nowemu systemowi łatwiej będzie nam prowadzić rozmowę z wieloma osobami. Osoby, z którymi rozmawiamy będzie można wpuszczać do rozmowy i usuwać je za pomocą prostych gestów. Ta aktualizacja wydaje się być reakcją na przejęcie WhatsApp - to co widzimy na ekranie bardzo nam się kojarzy z mobilnym Facebookiem.

Poza tym będziemy mieli możliwość ustawienia trybu "nie przeszkadzaj". Wtedy będziemy widzieć, że jakieś osoby spoza grupy,z którą rozmawiamy, piszą coś do nas, ale nie będziemy informowani dźwiękowo.

Wiadomości ma się też przesyłać łatwiej dzięki nowej klawiaturze QuickType (rozpoznaje ona to, co chcemy napisać, i sama uzupełnia słowa).

Równie wygodna wydaje się możliwość dołączania do konwersacji wiadomości głosowych. Możemy nagrać swoją wypowiedź i załączyć ją do rozmowy tekstowej. Odbiorca odtworzy ją kiedy będzie miał czas - to brzmi jak śmierć poczty głosowej.

Więcej niż synchronizacja

WWDC 2014WWDC 2014 Fot. Apple

Fot. Apple

OS X i iOS zyskują sporą synchronizację. Będziemy mogli na przykład rozpocząć pisanie wiadomości na jednym urządzeniu, potem przesiąść się na drugie i dokończyć pracę. O tym, że mamy niedokończoną wiadomość poinformują nas specjalne ikony. Ta funkcja zyskała nazwę hand-off.

Co bardzo ciekawe iOS 8 pozwoli nawet wysyłać wiadomości SMS... z komputera czy iPada bez modułu 3G!

HealthKit

iOS 8 HealthkitiOS 8 Healthkit Fot. Apple Fot. Apple

Apple planuje też być bliżej naszych codziennych potrzeb - stworzył aplikację dla osób, które dbają o kondycję fizyczną. HealthKit to specjalna aplikacja, która sama może służyć nam za swego rodzaju organizer, może też współpracować z aplikacjami innych producentów.

Nowa Siri

Apple ulepsza też wirtualną asystentkę Siri, do której będzie można mówić tak jak w urządzeniach Google zaraz po włączeniu urządzenia.

Nowa Siri

Apple ulepsza też wirtualną asystentkę Siri, do której będzie można mówić, tak jak w urządzeniach Google, zaraz po włączeniu iPhone'a czy iPada. Ponadto Siri zyskuje wspacie w 22 dodatkowych językach (nie wiemy jeszcze, by będzie wśród nich polski). Siri, tak jak to wcześniej zapowiadaliśmy, będzie też mogła rozpoznawać piosenki dzięki współpracy z Shazam.

Od dziś wystarczy powiedzieć "Hey, Siri..."

Łatwiejsze dzielenie się zdjęciami

W nowym systemie wszystkie wykonane przez nas zdjęcia zostaję automatycznie zapisane w wirtualnej chmurze iCloud. Ma to ułatwić dostęp do tych samych zasobów bez względu na to, jakiego urządzenia używamy. Będzie też można udostępniać zdjęcia w określonym kręgu - wybierzemy z naszych kontaktów członków rodziny, którym chcemy przesłać np. zdjęcia z jakiejś rodzinnej uroczystości.

Family SharingFamily Sharing Fot. Apple Fot. Apple

W nowej wersji systemu znajdziemy też nowy sposób na poprawianie zdjęć. Wyostrzanie, rozjaśnianie, kadrowanie będzie możliwe do uruchomienia przy przeglądaniu zdjęć.

Widgety w centrum powiadomień

Family Sharing

Fot. Apple

To jedna ze zmian, którą w przypadku Apple można nazwać radykalną. Standardowe Centrum Powiadomień będą mogły zastąpić widgety. Każda  z aplikacji zainstalowanych na urządzeniu będzie mogła, za naszą zgodą, "wrzucać" nam na pasek powiadomień własne widgety.

Joanna Sosnowska i Łukasz Józefowicz piszą w swej relacji na żywo:

Dodanie widgetów do centrum powiadomień drastycznie zwiększa ich przydatność. Craig pokazuje nam przykład aukcji na eBay'u: otrzymujemy powiadomienie, że ktoś przebił nas w aukcji i bezpośrednio z centrum powiadomień możemy przebić tę osobę.

Metal - nowa jakość gier?

Apple zapowiedział też małą rewolucję w grach. Chodzi o technologię Metal, która pozwoli bardzo efektywnie wykorzystywać moc układów w urządzeniu Apple. W praktyce: obiekty wyświetlanie na ekranie mają być renderowanie bardzo szybko i ze świetnym oddaniem "fizyki".

Rozszerzenia w Safari

W nowym systemie pojawi się też kilka rozszerzeń Safari. Jedno z nich będzie służyć do tłumaczenia (znamy to z przeglądarki Google). Apple zdecydowało się jednak użyć... silnika Bing. Inne rozszerzenia dla mobilnej wersji Safari to Pinterest.

iCloud Drive

Apple ułatwi też dostęp do wszelkiego rodzaju dokumentów. Chmura iCloud będzie dostępna ze specjalnej aplikacji z każdego urządzenia Apple.

WWDC2014WWDC2014 Fot. Apple Fot. Apple

***

Które z tych zmian są najistotniejsze? Wydaje się, że każda z nich po trochu tworzy nową jakość. Dla użytkownika liczy się poprawienie tego, z czego korzysta najbardziej: centrum powiadomień, aplikacji Mail i systemu powiadomień. Zdaje się, że Apple zaczerpnął kilka pomysłów z rozwiązań Google, ale w tworzeniu wygodnego systemu operacyjnego nie chodzi chyba o to, by tworzyć coś zupełnie od nowa.

Dzięki zmianom w systemie OS X, znacznej integracji z nim, iOS 8 wydaje się naprawdę dojrzałym i spójnym, konsekwentnym systemem. Gdybym miał marudzić spytałbym: Apple, dlaczego nie zaprezentowałeś tych zmian rok temu, rozdźwięk pomiędzy OS X a iOS7 wydaje się po tym co zobaczyliśmy spory.

Niektórzy konsumenci nie ucieszą się pewnie, że iOS 8 nie będzie dostępny na iPhone'y 4.Modele na których można będzie instalować nowe oprogramowanie to: iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, iPod touch 5 generacji, iPad 2, iPad z Retiną, iPad Air, iPad mini i iPad mini z Retiną.

System zostanie udostępniony jesienią.

Więcej o: