Pierwsze wolne wybory w Polsce - Google nie zapomniał o naszym święcie

Dziś niezwykle ważna rocznica. 25 lat temu odbyły się pierwsze wolne wybory w Polsce. Ważne dla nas święto postanowił uczcić Google prezentując doodle, z którego każdy Polak może być dumny.

Google zmienia swoje logo na stronie głównej wyszukiwarki z okazji ważnych rocznic. Stara się przy tym nie angażować w bieżące kwestie polityczne. Trudno byłoby jednak nie zauważyć faktu, że dziś przypada jedna z najważniejszych rocznic w najnowszej historii - 25 lat temu odbyły się pierwsze wolne wybory w Polsce.

Zazwyczaj Google zmienia swoje logo na doodle dokładnie o północy, tym razem jednak nastąpiło to ok. 14.30.

Moment był więc przełomowy, ale zgodnie z prawdą historyczną wypada napisać, że wybory były wolne jedynie w części. Były bowiem następstwem porozumień zawartych podczas obrad Okrągłego Stołu.

Mimo wszystko to co wydarzyło się 4 czerwca 1989 roku można określić jako pierwsze wolne wybory w Polsce, bo po raz pierwszy w powojennej historii Polski obywatele naszego kraju mogli pójść do urn i wybierać swoich reprezentantów do Sejmu i Senatu.

Google postanowił uczcić tak bardzo istotną dla nas rocznicę specjalnym doodle. Grafika jest wyraźnie inspirowana logiem Solidarności. Twórcą logotypu tego związku jest Jerzy Janiszewski.

SOLIDARNOŚĆSOLIDARNOŚĆ Fot. Jerzy Janiszewski. Fot. Jerzy Janiszewski.

Dzięki tej grafice Solidarność oraz idea, którą niosła, stała się obok postaci Lecha Wałęsy jednym z najlepiej rozpoznawalnym symboli Polski. Jest też przykładem doskonałego logotypu, który w graficznej formie świetnie wyraża nazwę oraz polskość.

Pierwsze wolne wybory w Polsce zapoczątkowały transformację ustrojową w Polsce, która doprowadziła do naszej integracji z NATO i Unią Europejską. Bez tego dnia w naszej historii nigdy nie bylibyśmy w miejscu, w którym dziś jesteśmy. Warto o tym pamiętać.

Więcej o: