Chcę taki długopis! Tylko JAK to działa?

Scribble to jedno z pierwszych urządzeń jakie widzieliśmy pozwalające odwzorowywać kolor zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym. Po prostu przykładasz jeden koniec do obiektu, skanujesz jego kolor, a następnie możesz już nim malować. Jak to działa?

Scribble to tak naprawdę dwa urządzenia. Jedno przeznaczone jest do pracy na papierze, drugie na ekranie smartfona lub tabletu.

To nowatorski stylus z wbudowanym skanerem, który pozwala odwzorować kolor wszystkiego, czego nim "dotkniemy".

W pierwszej wersji urządzenie informacje ze skanera przesyła do układu odpowiedzialnego za mieszanie kolorów. Po zmieszaniu barw składowych (cyjan, magenta, żółty i czarny) uzyskać możemy w zasadzie każdą barwę. Kiedy kolor zostanie dobrany możemy malować na papierze za jego pomocą.

Dwie wersje urządzeniaDwie wersje urządzenia Fot. Scribble

Fot. Scribble

Scribble przeznaczone do współpracy  z urządzeniami mobilnymi działa nieco inaczej - nie ma zbiorniczka z atramentem.  Ma natomiast końcówkę, którą da się "malować" na dotykowych ekranach. Informacje o kolorze są przekazywane bezprzewodowo ze skanera do specjalnej aplikacji.

Stylus ma oczywiście swoje ograniczenia wynikające z użytej technologii. Po pierwsze zmieszanie ze sobą barw CMYK nie odzwierciedli wszystkich kolorów (np. bardzo jaskrawych, metalicznych)  w pełnym stopniu. Znacznie łatwiej jest odwzorować próbkowany kolor na ekranie - zakres barw możliwy do wyświetlenia w skali RGB jest większy niż w przypadku druku barwami CMYK. Warto też pamiętać o tym, że druk wykorzystuje światło odbite, a więc 100% zmieszanych składowych CMY da nam czerń (która jest w tym modelu kolorem dodatkowym).  Mieszając ze sobą 100% barw RGB uzyskamy biel, bo ekran to światło emitowane, nie odbite.

W praktyce więc kolor zeskanowany przy pomocy Scribble po wydrukowaniu i na ekranie może wyglądać inaczej.

Modele CMY i RGBModele CMY i RGB Fot. Wikipedia Fot. Wikipedia

Jak na gadżet elektroniczny przystało Scribble ma ciekawą specyfikację. Wbudowana pamięć 1GB pozwala zapisać próbki 100 tys. kolorów. Urządzenie wyposażono w port Micro USB i moduł Bluetooth 4.0. Całość sterowana jest procesorem ARM.

Specyfikacja ScriblleSpecyfikacja Scriblle Fot. Scribble Fot. Scribble

Bardzo jesteśmy ciekawi jak to urządzenie działa w praktyce. Wkrótce będzie je można zamówić za pomocą portalu Kickstarter - wersja Scribble Ink będzie kosztować ok. 149 dol., Scribble Stylus 79 dol.

Więcej o: