Biało-czerwoni! Polska znów wygrała konkurs dla programistów

Polscy programiści odnieśli kolejny sukces - tym razem pokonali tysiące konkurentów podczas konkursu Hello World Open. Mamy być z czego dumni!

Polski zespół Need4C w składzie Piotr Żurkowski, Tomasz Żurkowski oraz Wojciech Jaśkowski zwyciężył podczas konkursu dla programistów Hello World Open, którego finały rozgrywały się w Helsinkach. Zadaniem programistów było stworzenie wirtualnego kierowcy Formuły 1. "Pojazd" musiał być na tyle inteligentny, by autonomicznie pokonać konkurentów na wirtualnym torze, na którym warunki dynamicznie się zmieniały.

Polacy pokonali 4000 programistów z 92 krajów. W nagrodę otrzymali 5000 euro oraz... siekiery od sponsora konkursu.

Rozgrywki Hello World Open rozpoczęły się w kwietniu tego roku. Zadaniem konkursu jest "kreowanie superprogramistów" i promowanie tej dyscypliny.

Jak podkreśla Piotr Cieśliński z poznańskiego oddziału Gazety niedawno w "Wyborczej" prof. Jan Madey z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał, że "Polska w ostatnich dwóch dekadach wyrosła na informatyczną potęgę". Nasi studenci od 1995 roku święcą triumfy w akademickich mistrzostwach świata w programowaniu. Bywały lata, że na mistrzostwach Europy Środkowej polskie drużyny zajmowały całe podium.

Świetnie wypadamy także w wielu innych programistycznych konkursach - np. Imagine Cup Microsoftu, Google Code Jam czy TopCoder. Był okres, że w TopCoder przez 4,5 roku Uniwersytet Warszawski był nieustannie na pierwszym miejscu w rankingu, a ten był aktualizowany co tydzień! W informatyce - twierdzi prof. Madey - Uniwersytet Warszawski należy do pierwszych 50 uczelni na świecie.

 
Więcej o: