"Blokada twojego konta Allegro". Dostałeś? Nie klikaj!

Nowy zmasowany atak na użytkowników Allegro. Cyberprzestępcy rozsyłają fałszywe informacje o blokadzie konta. Co nam grozi jeśli uwierzymy w ten komunikat?

Jak informuje Kaspersky Lab Polska cyberprzestępcy wzięli na celownik użytkowników Allegro. Rozsyłają na masową skalę fałszywe informacje o blokadzie konta zapewniając, że powody decyzji są zawarte w dołączonym dokumencie.

Fot. Google

Fot. Kasperky Lab Polska

Po jego otworzeniu nasz komputer zostanie zainfekowany niebezpiecznym trojanem Trojan-Downloader.MSWord.Agent.x. Automatycznie instalujący się kod pozwoli cyberprzestępcom na przejęcie kontroli nad naszą maszyną.

Trojan w fałszywym e-mailu od AllegroTrojan w fałszywym e-mailu od Allegro Fot. Kasperky Lab Polska

Fot. Kasperky Lab Polska

Allegro zapewnia, że pomimo iż odbiorca maila widzi jako nadawcę adres powiadomienia@allegro.pl nie wysyła takich zawiadomień.

Jakie mogą być dalsze konsekwencje otwarcia zainfekowanego pliku? Kilka tygodni temu pisaliśmy o pladze kradzieży pieniędzy z internetowych kont. Użytkownicy nie mieli pojęcia o tym, że ktoś zmienił dane odbiorcy w przelewach zdefiniowanych i o zniknięciu środków dowiadywali się wiele godzin lub dni po fakcie. Zalecamy więc zachować ostrożność i nie otwierać żadnych podejrzanych załączników, konsekwencje mogą być bolesne.

Więcej o: