Wszystkie źródła zbliżone do Google upierają się, że tegoroczna konferencja Google I/O poświęcona będzie głównie deweloperom i informacjom, jak mogą poprawić wygląd swoich produktów czy dystrybucję swoich aplikacji. Jednak inne źródła sugerują, że możemy się też spodziewać co najmniej jednego ogłoszenia produktowego.
Fot. Joanna Sosnowska/ LG G3
Jestem już w San Francisco, gdzie odbędzie się Google I/O, więc cokolwiek zostanie pokazane - będziecie mieć informacje z pierwszej ręki. A czego się spodziewamy? Oto nasze typy (kolejność przypadkowa):
- Inteligentne zegarki
Plotki głoszą, że LG, Samsung i Motorola w końcu oficjalnie zaprezentują na Google I/O działające modele urządzeń działających pod kontrolą Android Wear - specjalnej odmiany systemu operacyjnego Google dla urządzeń takich jak zegarki, okulary, itd.
- Jeszcze więcej Android Wear
Na razie inteligentne akcesoria są raczej ciekawostkami - owszem, są już na rynku, ale kosztują krocie i właściwie nie wiadomo do końca, po co mielibyśmy je kupować. Na swojej konferencji Google może ogłosić nowości związane z możliwościami jakie będzie dawać Android Wear. Również wiele sesji już po zakończeniu głównej prezentacji poświęconych będzie właśnie tej usłudze, więc wygląda na to, że na Android Wear kładziony będzie silny akcent.
- Nowy Android?
Fot. Joanna Sosnowska/ LG G3
Najnowsza wersja Androida to KitKat (4.4). I chociaż od jego debiutu minęło już trochę czasu, to akurat nie mam specjalnej nadziei, że zobaczymy nową wersję (4.5 albo może 5.0?). Jeśli się mylę, to będzie to bardzo miła pomyłka. Możemy za to zobaczyć Androida w nowej, ładniejszej odsłonie. Przed centrum w którym odbędzie się konferencja już teraz spaceruje Android z napisem "Intel inside". To jednak chyba raczej zwiastun wydarzenia Google'a, a nie kolejnej wersji systemu operacyjnego.
- Android w samochodzie
Androida możemy spodziewać się w wielu, na pierwszy rzut oka niezbyt oczywistych, miejscach. Samochód to tylko jedno z nich. Google ma już podpisane umowy z niektórymi producentami (np. Audi) i logicznym krokiem byłoby wprowadzenie większej integracji Androida z miejscem, w którym część osób przecież sporo czasu.
- Nowy Nexus
Nexusy miały co prawda odchodzić do lamusa, ale nowe przecieki sugerują, że może powstać kolejny. I to produkcji HTC. Miałby to być tablet o przekątnej 8.9". Ma to sens o tyle, że spodziewamy się poważnego ogłoszenia sprzętowego związanego z firmą NVIDIA.
- Google Zdrowie
Coraz większa liczba producentów urządzeń z Androidem umieszcza w telefonach aplikacje służące do zbierania informacji o zdrowiu i kondycji ich właścicieli. Samsung chce połączyć je dodatkowo z zegarkami własnej produkcji. Tylko że w ten sposób Google'owi wymyka się z rąk sporo informacji o użytkownikach. Quantified self to jeden z ważniejszych obecnie trendów, można więc przypuszczać, że Google do niego dołączy.
- Kolejne nowości w Google+
Pamiętacie jeszcze, że istnieje coś takiego jak Google+? Ten serwis społecznościowy (albo raczej, jak sugeruje Google: "platforma") wciąż ma się dość dobrze. Nie odniosła sukcesu na miarę Facebooka, ale ma oddanych użytkowników. Rok temu Google ogłosił kilka istotnych nowości dotyczących tego serwisu, dotyczących między innymi zdjęć. Co prawda kilka miesięcy temu z koncernu odszedł Vic Gudotra , odpowiedzialny za rozwój tego produktu, ale i tak Google może ogłosić kolejne nowe funkcje tej platformy.
- Google TV
Google TV w pierwotnej wersji było kompletną porażką . Z kolei Chromecast to całkiem udany produkt . Plotki głoszą, że na Google I/O może być zaprezentowana jakaś przystawka do telewizora (albo "platforma rozrywkowa"), która nada nowego znaczenia frazie "Smart TV".
- Google Glass
Fot. Joanna Sosnowska/ LG G3
Rok temu podczas Google I/O więcej okularów Google było na widowni, wśród osób które uczestniczyły w konferencji, niż na scenie. W 2013 roku nie padło żadne oświadczenie, żadna nowa informacja na temat Glass. W tym roku Google na terenie konferencji wystawił specjalną "wyspę", na której można zapoznać się z okularami. Czy usłyszymy jakieś wiążące informacje? Na przykład cenę i datę ostatecznego wprowadzenia produktu na rynek? Byłoby miło. Na razie jednak Google stworzył w Moscone Center wystawę ewolucji swoich okularów. Wszystko zaczyna się od roku 1991, kiedy Virtual Research stworzyło hełm wirtualnej rzeczywistości (na zdjęciu powyżej). Wystawa jest uzupełniana prezentacją na Glassach. O każdym eksponacie nagrano krótki film wyświetlany na okularach Google. To pokazuje, że Glassy nie są tylko efemerycznym projektem i że Google prędko z nich nie zrezygnuje.
- Ogłoszenia z kategorii "szalonych"
Pamiętajmy, że Google ma na swoim koncie całkiem sporo inwestycji które na pierwszy rzut oka nie mieszczą się w portfolio giganta internetowego. Roboty z Boston Dynamics, samojeżdżące samochody, soczewki kontaktowe mierzące poziom cukru we krwi, itd. Być może firma podzieli się z nami jakąś kolejną "szaloną" nowością.
Konferencja Google I/O 2014 zaczyna się 25 czerwca o godzinie 18 polskiego czasu. Bądźcie wtedy z nami.