Twój komputer liczyłby to 11 tysięcy lat. Sprawdź co potrafi Zeus

Zeus zajął mocną, 176 pozycję w światowym rankingu superkomputerów. Co potrafi polska supermaszyna?

Witryna  top500.org publikuje co roku ranking pięciuset najmocniejszych superkomputerów. Na 176 pozycji znalazł się w tym roku Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.

To najmocniejsza tego typu maszyna w Polsce. Jej moc obliczeniowa wynosi 373 Tflops. W praktyce oznacza to, że zwykły komputer w najmocniejszej konfiguracji wykonywałby obliczenia Zeusa prowadzone przez rok w... jedenaście tysięcy lat.

Superkomputer zbudowany jest na komponentach Hewlett-Packard. Ma 25468 rdzeni obliczeniowych i kilkaset kart Nvidia M2050 oraz M2090. Całością steruje Scientific Linux 6.

Zeus jest najmocniejszym ale nie jedynym superkomputerem, którym dysponuje AGH. Ich pełen wykaz znajdziecie tutaj .

Komputery Dużej Mocy AGHKomputery Dużej Mocy AGH Fot. kdm.cyfronet.pl/

Fot. kdm.cyfronet.pl/

Portal regionalna.tvp.pl wyjaśnia do jakiego rodzaju obliczeń wykorzystywany jest Zeus.

Superkomputer "Zeus" jest wykorzystywany np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także do skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii

Portal Chip.pl informuje, że wkrótce AGH będzie dysponować jeszcze większymi zasobami.

Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH jest aktualnie w trakcie wyposażania nowej hali maszyn - wartej 12,2 mln zł inwestycji, mającej na celu rozwijanie infrastruktury komputerowej AGH. W nowym budynku wkrótce rozpocznie się proces instalowania kolejnych superkomputerów. Będą one charakteryzowały się nie tylko ogromną mocą obliczeniową, ale także superszybkimi "interconnectami", czyli połączeniami pomiędzy poszczególnymi procesorami/węzłami. W nowych urządzeniach zastosowana zostanie zaawansowana technologia chłodzenia mikroprocesorów cieczą bezpośrednio na płytach superkomputera.

W rankingu top500.org na pozycji 277 znajduje się też superkomputer Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Najmocniejszym superkomputerem świata jest Tianhe-2 (MilkyWay-2) wyposażony w 3120000 rdzeni i posiadający moc obliczeniową 33862,7TFlop/s.

Więcej o: