Google Cardboard: rzeczywistość rozszerzona z kartonu

Rzeczywistość rozszerzona staje się kolejnym polem rywalizacji pomiędzy gigantami branży. Skoro Facebook przejął Oculus Rift Google nie chce być gorszy. I proponuje użytkownikom stworzenie własnych okularów do rzeczywistości rozszerzonej. Wystarczy gruby karton...

Podczas konferencji Google I/O  gigant internetu zaprezentował nowy projekt, który pozwala zmienić smartfon z Androidem w narzędzie do rzeczywistości rozszerzonej. Chodzi o Google Cardboard.

Pomysł zakłada, że okulary zrobimy sobie sami według przedstawionej instrukcji.

Google CardboardGoogle Cardboard Fot. Google Fot. Google

Potrzebny będzie nam karton (22cm x56cm), soczewki (ogniskowa 40mm), magnesy, rzep, gumka recepturka i jako opcja tag NFC. Całość należy złożyć w taki sposób, by powstały gotowe do założenia okulary, w które włożymy też nasz smarfon, bo to on będzie wyświetlał nam obraz rzeczywistości rozszerzonej.

InstrukcjaInstrukcja Fot. Google

Instrukcja wykonania okularówInstrukcja wykonania okularów Fot. Google

InstrukcjaInstrukcja Fot. Google Fot. Google

Potrzebujemy jeszcze aplikacji ze sklepu Play - będzie dzielić ekran smarfona na pół. I to wszystko - nasze okulary pozwalające odbywać wirtualne wycieczki są już gotowe. Co można dzięki nim zrobić? Na liście "atrakcji" Google umieścił m.in. :

Wizyta w Wersalu z lokalnym przewodnikiem

Oglądanie ulubionych teledysków

Oglądanie eksponatów muzealnych z dowolnej perspektywy

Korzystanie ze zdjęć sferycznych

Google Cardboard to zapewne eksperyment, nie produkt, który miałby znaleźć jakieś komercyjne zastosowanie. Google zapewne chciał utrzeć trochę nosa Markowi Zuckerbergowi pokazując, że zabawa z rzeczywistością rozszerzoną nie wymaga kupowania drogiego hełmu.

>>>Instrukcja do pobrania.

>>>Strona projektu.

 
Więcej o: