Microsoft stworzył najpotężniejszą sztuczną inteligencję? Oto "Project Adam"

Microsoft zaprezentował wyniki prac nad "Projektem Adam". To system sztucznej inteligencji, który w niezwykle wydajny sposób potrafi się uczyć i zarządzać danymi. Efekty są naprawdę imponujące, bo gdy "Adam" patrzy na zdjęcie rozpoznaje rasę psa lub gatunek rośliny.

Wszyscy giganci branży technologicznej rozwijają własne projekty związane ze sztuczną inteligencją. Jeśli w niedalekiej przyszłości wirtualny asystent umieszczony w smartfonie, zegarku czy telewizorze ma być naprawdę wydajny, musi działać w oparciu o potężny system.

Właśnie takim system nieoczekiwanie okazał się Project Adam. To wynik prac specjalistów pracujących dla Microsoftu.

"Adam" specjalizuje się w rozpoznawaniu obiektów. Dzieli je na 22 tysiące kategorii.

Sposób w jaki Adam uczy się zdjęćSposób w jaki Adam uczy się zdjęć Fot. Microsoft Fot. Microsoft

Sukces projektu Microsoftu nie tkwi jednak w wydajniejszych algorytmach. Wydajniejsza jest wewnętrzna komunikacja maszyny, zarządzanie danymi, segregowanie ich.

Project Adam ma strukturę przypominającą ludzki mózg. Przynajmniej w pewnym aspekcie działa na zasadzie tworzenia połączeń, sieci wirtualnych neuronów. Zastępują je oczywiście serwery. W normalnych warunkach potrzeba ich wiele, by sztuczny mózg mógł się wydajnie uczyć. Microsoft postanowił jednak wykorzystać potęgę obliczeń asynchronicznych.

Kiedy system komputerowy staje się bardziej złożony coraz trudniej jest koordynować informacje przesyłane pomiędzy poszczególnymi częściami. Asynchronia ma ten problem rozwiązać. Dzieli olbrzymi system na mniejsze części działające w sposób niezależny. Dopiero dokonane już obliczenia łączone są w całość.

Podobne rozwiązanie wprowadza Google. Okazało się jednak, że to Microsoft jest w tym wypadku liderem.

Co ciekawe projekt Adam nie działa w oparciu o układy GPU. Jak wiadomo chipy stworzone dla kart graficznych są podstawą wielu superkomputerów przez gigantyczne moce obliczeniowe.

Rozwiązania takie jak projekt Adam sprawią, że wkrótce usługi takie jak Google Now!, aplikacje takie jak Cortana czy Siri będa prawdziwie inteligentne i szybkie.

 
Więcej o: