Superakumulator z piasku? Naukowcy: "To możliwe!"

Naukowcy doszli właśnie do wniosku, że można ulepszyć tradycyjny akumulator litowo-jonowy. Wystarczy użyć do jego produkcji kwarcu.

Najważniejsza część akumulatora litowo-jonowego, powszechnie stosowanego w smartfonach i tabletach, wykonana jest z grafitu. Naukowcy doszli właśnie do wniosku, że można go jednak zastąpić czymś lepszym - krzemem.

Samo odkrycie nie jest zaskakujące, najważniejsze jest to, że naukowcy ustalili metodę, jaką krzem z piasku mógłby być przetwarzany do postaci nadającej się do produkcji akumulatorów.

Do produkcji można wykorzystać plażowy piasek bogaty w kwarc (ditlenek krzemu). Należy podgrzać go w celu oczyszczenia ze związków magnezu i soli. Uzyskany w ten sposób krzem o porowatej strukturze. Ta cecha jest kluczowa dla produkcji wydajnych akumulatorów.

Oczyszczanie piaskuOczyszczanie piasku Fot. za science.com

Fot. za science.com

Na powyższym rynku literą (b) oznaczono nieoczyszczony piasek. literą (c) piasek oczyszczony. Literą (e) oznaczono schemat oczyszczania piasku ze związków magnezu przez podgrzewanie.

Pierwszy z nich już powstał. Prototyp potrafi utrzymać przy życiu smartfon trzy razy dłużej od standardowego akumulatora.

Odkrycie może okazać się prawdziwym przełomem dla branży technologicznej. Zasilanie wciąż jest piętą achillesową wielu urządzeń. Trzykrotnie wydłużenie czasu pracy urządzeń na jednym naładowaniu ucieszyłoby każdego.

Więcej o: